Ukraina: wstrzymamy ogień w str. katastrofy

(fot. PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że jego kraj jednostronnie wstrzyma ogień w 20-kilometrowej strefie walk z separatystami, gdzie 17 lipca rozbił się malezyjski samolot pasażerski, i wyraził nadzieję, że podobną decyzję podejmie strona przeciwna.

 

Poroszenko złożył te deklaracje w przeprowadzonych we wtorek rozmowach telefonicznych z premierami Holandii i Australii, Markiem Rutte i Tonym Abbottem.

 

Poroszenko potwierdził zdecydowaną gotowość do zapewnienia dostępu międzynarodowej misji ekspertów do miejsca upadku samolotu; chce w tym celu jednostronnie ogłosić przerwanie ognia w 20-kilometrowej strefie - ogłoszono w komunikacie administracji prezydenckiej w Kijowie.

 

Prezydent Ukrainy "liczy także, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wykorzysta swe wpływy dla wstrzymania ognia przez terrorystów" - czytamy.

 

Szef państwa oświadczył, że gotów jest zaproponować ekspertom OBWE możliwość monitorowania przestrzegania tych ustaleń przez stronę ukraińską bezpośrednio na pozycjach sił rządowych w tym regionie.

 

Poroszenko podkreślił, że w czwartek ukraiński parlament zajmie się ratyfikacją umowy z Australią dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu.

 

Ponownie zadeklarował, że Ukraina wypełni wszystkie swoje zobowiązania, by śledztwo było uczciwe i otwarte.

 

We wtorek holenderskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że holenderscy i australijscy eksperci prowadzący śledztwo w sprawie zestrzelenia Boeinga 777 w obwodzie donieckim po raz kolejny zrezygnowali z wyjazdu na miejsce wypadku. Nie opuścili Doniecka, gdyż na trasie do miejsca katastrofy nadal toczy się zbyt wiele walk.

 

Już w niedzielę i poniedziałek eksperci i policjanci z Holandii i Australii odwołali wyprawę na miejsce wypadku boeinga. W wyniku katastrofy zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków.

 

Do tej pory do Holandii przewieziono ponad 200 ciał.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, mh17

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?