Gruzja: prokuratura oskarża Saakaszwilego

(fot. European People's Party / flickr.com)

Prokuratura Generalna Gruzji powiadomiła w poniedziałek o postawieniu zarzutów nadużycia władzy byłemu prezydentowi kraju Micheilowi Saakaszwilemu i innym byłym urzędnikom państwowym i samorządowym wysokiego szczebla.

 

Zarzuty, które dotyczą m.in. rozpędzenia demonstracji przeciwników ówczesnych władz w 2007 roku, obejmują oprócz Saakaszwilego byłych ministrów: spraw wewnętrznych - Wano Merabiszwilego, sprawiedliwości - Zuraba Adeiszwilego, obrony - Dawida Kezeraszwilego, a także byłego mera Tbilisi Gigi (Giorgiego) Uguławę.

 

Saakaszwili, który opuścił Gruzję wkrótce po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej w listopadzie 2013 roku i przebywa w USA, mimo wezwania prokuratury nie pojawił się w poniedziałek na przesłuchanie.

 

"Przyjadę do Gruzji, gdy sam to postanowię i żaden rosyjski oligarcha nie powstrzyma mnie przed tym" - napisał Saakaszwili na Facebooku. "Rosyjskim oligarchą" Saakaszwili nazywa byłego premiera Gruzji i miliardera Bidzinę Iwaniszwilego; utworzona przez niego koalicja Gruzińskie Marzenie pokonała w 2012 roku w wyborach parlamentarnych rządzącą wówczas partię Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy.

 

Zdaniem byłego prezydenta Iwaniszwili także po ustąpieniu ze stanowiska premiera wciąż rządzi krajem, i "kieruje wszystkie wysiłki nie na rozwój Gruzji, a na prześladowanie oponentów".

 

Saakaszwili już po raz drugi w ciągu czterech miesięcy był wzywany przez prokuraturę. Za pierwszym razem też się nie stawił.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: gruzja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?