Obama i Komorowski rozmawiali o Ukrainie

Obama i Komorowski rozmawiali o Ukrainie
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / mh

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał  telefonicznie w poniedziałek z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777 - poinformował Biały Dom.

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego komunikacie, Biały Dom poinformował, że obaj prezydenci "wymienili poglądy" przed zaplanowanym na wtorek spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. 
"Prezydent Obama i prezydent Komorowski zgodzili się co do znaczenia podniesienia wydatków na obronność przez europejskich członków NATO" - stwierdza komunikat. Ponadto podkreślili znaczenie wkładu NATO w bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej. 
"Obaj przywódcy podkreślili też potrzebę transatlantyckiej solidarności w odpowiedzi na tragiczne zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych i wysiłków Rosji zmierzających do destabilizacji Ukrainy" - dodano w komunikacie. 
Boeing 777 Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został 17 lipca najprawdopodobniej zestrzelony nad wschodnią Ukrainą pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Wszyscy na pokładzie maszyny zginęli. 
We wtorkowym spotkaniu w Warszawie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej wezmą udział, na zaproszenie Polski, przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii. Jak podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski, w ocenie Komorowskiego, "podstawowe wyzwanie, przed którym obecnie stoi NATO", to wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. 
Amerykanie apelują, by na szczycie padły deklaracje o zwiększeniu wydatków na obronność zwłaszcza przez europejskie kraje członkowskie NATO. Jak mówił niedawno sekretarz stanu John Kerry, kraje, które obecnie wydają mniej niż ustalone przez Sojusz 2 proc. PKB, powinny zobowiązać się do zwiększenia wydatków na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat.
W 2013 roku tylko cztery państwa NATO - USA, Wielka Brytania, Estonia i Grecja - osiągnęły, lub przekroczyły, pułap 2 proc. PKB na obronę. 
Podczas czerwcowej wizyty Obamy w Polsce prezydent Komorowski zapowiedział, że Polska podniesienie nakłady na wojsko z obecnych 1,95 do 2 proc. PKB rocznie. Obama poinformował z kolei, że poprosił Kongres USA o 1 miliard dolarów na wzmocnienia obecności wojskowej USA w Europe Środkowej i Wschodniej. 
Sokołowski: Komorowski z Obamą o wzmocnieniu flanki wschodniej NATO
Wzmocnienie flanki wschodniej NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, sytuacja na Ukrainie, spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej  Warszawie, były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych - poinformował  minister Jaromir Sokołowski .
Wcześniej Biały Dom poinformował, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777. Według Białego Domu obaj prezydenci wymienili też poglądy przed spotkaniem w Warszawie przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.
Również minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił we wtorek rano w TVP1, że tematem rozmowy Komorowskiego i Obamy "było wzmocnienie flanki wschodniej (NATO), próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby wzmocnić NATO w nowej sytuacji międzynarodowej, po agresji rosyjskiej na Ukrainie, po jednak pewnym tąpnięciu w tej części Europy". "Chodzi o to, żeby wzmocnić Sojusz, żeby wzmocnić flankę wschodnią, o tym prezydenci rozmawiali wczoraj wieczorem" - podkreślił Sokołowski.
Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o zaplanowanym na wtorek w Warszawie spotkaniu przywódców dziewięciu państw członkowskich NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział - na zaproszenie Polski - przywódcy Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Głównym tematem będzie wrześniowy szczyt NATO w Walii.
Sokołowski powiedział, że Obama w trakcie rozmowy z Komorowskim przypomniał o swojej deklaracji, którą przedstawił w czerwcu w Warszawie, a która dotyczyła wzmocnieniu flanki wschodniej NATO. Amerykański prezydent zapowiedział wówczas, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych.
"Prezydent (Obama) powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o zaakceptowanie tego projektu Białego Domu przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przypomniał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane wzmocnieniem tej flanki (wschodniej NATO)" - zaznaczył minister. Jak dodał, prezydenci rozmawiali też o przygotowaniach do szczytu NATO na początku września w Newport.
Zdaniem Sokołowskiego szczyt NATO w Newport będzie "najważniejszym szczytem od naszego wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu". "Jeśli tam (na szczycie) uda się wzmocnić flankę wschodnią, to rzeczywiście będzie to gigantyczny sukces" - podkreślił minister.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama i Komorowski rozmawiali o Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.