Putin liczy na poprawę stosunków z UE

(fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI)

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy na to, że za przewodnictwa Włoch w UE poprawią się stosunki Rosji z Unią. Na spotkaniu w środę z szefową dyplomacji Włoch Federicą Mogherini Putin wspomniał o 20. rocznicy układu o przyjaźni między Moskwą a Rzymem.

 
"Jesteśmy bardzo radzi, że zgodnie z duchem i literą tego dokumentu rozwijają się nasze stosunki" - powiedział Putin. Zaznaczył, że to dotyczy "kontaktów politycznych, a także gospodarczych i humanitarnych".
 
"Włochy w najbliższym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej i mamy wielką nadzieję, że posłuży to temu, by przenieść na całą Unię Europejską poziom i jakość stosunków, jakie istnieją między Rosją a Włochami" - oświadczył.
 
18 marca prezydent Rosji podpisał traktat o wejściu ukraińskiego Krymu w skład Federacji Rosyjskiej, czego nie uznała społeczność międzynarodowa. USA i UE wprowadziły sankcje wobec szeregu rosyjskich osobistości i firm.
 
Włochy, jak podkreślają rosyjskie media, zaprosiły w środę prezydenta Putina do Mediolanu na planowane w październiku forum Azja-Europa (tzw. grupa ASEM).
 
"Mamy nadzieję zobaczyć pana wśród uczestników forum ASEM w Mediolanie w październiku" - powiedziała na spotkaniu z Putinem szefowa włoskiej dyplomacji.
 
Wcześniej tego dnia Mogherini rozmawiała z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, który na konferencji prasowej, mówiąc o Ukrainie, podkreślił konieczność zawieszenia broni we wschodniej części tego kraju bez żadnych warunków wstępnych. Kijów domaga się, by przed negocjacjami prorosyjscy separatyści złożyli broń.
 
"Musimy zrezygnować z wszelkich ultimatów, wszelkich warunków wstępnych, należy potwierdzić to, pod czym podpisała się Ukraina w deklaracji berlińskiej. To - jak podkreślę jeszcze raz - bezwarunkowe obopólne zawieszenie broni" - powiedział Ławrow.
 
2 lipca szefowie MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec porozumieli się w Berlinie w sprawie kroków mających doprowadzić do wznowienia rozejmu na wschodzie Ukrainy. We wspólnej deklaracji zaapelowali o zwołanie grupy kontaktowej w celu "wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni".
 
Przed wizytą w Moskwie szefowa włoskiej dyplomacji przebywała w Kijowie, gdzie powiedziała, że najbliższe dni zdecydują o grupie kontaktowej w sprawie Ukrainy. Podkreślała, że "należy wykorzystać polityczne możliwości rozstrzygnięcia konfliktu".
 
Grupa kontaktowa jest złożona z przedstawicieli OBWE, Ukrainy i Rosji. W jej niedzielnym spotkaniu nie uczestniczyli jednak przedstawiciele prorosyjskich separatystów.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~xymen 09:32:34 | 2014-07-10
oddaj Krym

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?