Łukaszenka: trzeba skończyć tę krwawą wojnę

(fot. EPA/STRINGER)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził w sobotę przekonanie, że należy jak najszybciej zlikwidować "pęknięcie słowiańskiej jedności" i zatrzymać bratobójczą wojnę na Ukrainie. Mówił o tym na obchodach Nocy Kupały w Aleksandrii na wschodzie Białorusi.

 

- Kto by mógł pomyśleć, że tuż obok, na białoruskim progu, może rozpętać się prawdziwa wojna. Bądźmy szczerzy, na słowiańskiej jedności pojawiło się bardzo poważne pęknięcie. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej uregulować sytuację w naszej (...) bratniej Ukrainie - oświadczył prezydent.

 

Według Łukaszenki zawsze znajdą się tacy, którzy będą chcieli słowiańskim narodom "pomagać" i "podrzucać różne możliwości walki między sobą". - Niestety nie mogę powiedzieć, że nie wolno nam do tego dopuścić, bo już do tego dopuściliśmy i to trwa. (...) Teraz należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, żeby powstrzymać bratobójczą i krwawą wojnę u naszej południowej sąsiadki Ukrainy - zaznaczył.

 

Łukaszenka poradził też wszystkim Białorusinom, żeby nie szukali kwiatu paproci, tylko budowali swoje szczęście własnymi rękami. - Będziemy uczciwie pracować, kochać i upiększać swoją ziemię, cenić i strzec bliskich i wychowywać dzieci, to znaczy będziemy lepiej żyć - oznajmił.

 

Deklaracje Łukaszenki odnośnie Ukrainy różnią się w tonie od rosyjskich. Gratulując Petrowi Poroszence zwycięstwa w majowych wyborach prezydenckich, Łukaszenka zapewnił, że "Białoruś zawsze była i pozostanie dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem". Podkreślił też, że na Białorusi nie będą rozmieszczane żadne siły wojskowe, które byłyby wymierzone przeciwko Ukrainie. Wypowiadał się również przeciwko rosyjskiemu planowi federalizacji Ukrainy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?