"Skandal może kosztować karierę Sikorskiego"

(fot. EPA/NICOLAS BOUVY)

Prawdziwym skandalem, który może kosztować karierę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, nazywa rosyjska gazeta "Komsomolskaja Prawda" upublicznione przez tygodnik "Wprost" wypowiedzi szefa dyplomacji na temat stosunków polsko-amerykańskich.

 

Dziennik odnotowuje, iż w "prywatnej rozmowie Sikorski wyraża opinię, że wewnętrzna polityka obecnego premiera Polski Donalda Tuska i ministra obrony Tomasza Siemoniaka jest błędem", a sojusz polsko-amerykański "jest nic nie wart", ponieważ daje Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

 

Pisząc o ujawnionych nagraniach, wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podsumowuje: "Człowiek powiedział prawdę" i w kraju u wielu znajdzie zrozumienie. "Ale w Waszyngtonie - wątpliwe" - dodaje.

 

Jak ocenia gazeta, najdziwniejszy w całej tej historii może być fakt, że polskie władze "doskonale zdają sobie sprawę z asymetrii swojej polityki zagranicznej", ale nic nie mogą z tym zrobić. "Albo nie pozwala na to +wielki boss+ zza oceanu" - dodaje.

 

"To, że Polska jest najwierniejszym sojusznikiem Ameryki w Europie Wschodniej nie jest dla nikogo tajemnicą. Opierając się w wielu sprawach na Warszawie, Stany Zjednoczone prowadzą dziś na Ukrainie swoją zdecydowanie antyrosyjską politykę" - pisze gazeta, która komentuje, że "Polska jest dla Waszyngtonu swego rodzaju nadzorcą krajów bałtyckich i Ukrainy".

 

Jak kontynuują autorzy, "wielu ekspertów jest przekonanych, że także próby destabilizacji (prezydenta Białorusi) Alaksandra Łukaszenki Biały Dom podejmuje głównie polskimi rękami". Ponadto Polska często posługuje się USA jako przeciwwagą dla Niemiec i Francji w Unii Europejskiej - twierdzi gazeta uważana za tubę Władimira Putina.

 

"Komsomolskaja Prawda" przypomina, że minister Sikorski był wspólnie z szefami dyplomacji Niemiec i Francji gwarantem podpisania i realizacji 19 lutego w Kijowie porozumienia między ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem a ukraińską opozycją. "Jak się okazało gwarantem, na którym nie można polegać. Albo podstępnym" - zauważa.

 

Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" przytacza na temat podsłuchanej rozmowy depeszę ITAR-TASS, opatrując ją tytułem: "Szefa polskiego MSZ najwyraźniej przyłapano na niechęci do Ameryki".

 

"Kommiersant" na stronie internetowej odnotowuje, że szef polskiego MSZ nazwał sojusz z USA "bezużytecznym, a nawet niebezpiecznym".

 

Rosyjskie media komentują ujawnioną przez tygodnik "Wprost" rozmowę Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim przeprowadzona - według tygodnika - wiosną tego roku. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 19:09:02 | 2014-06-23
Profesor Legutko:
"- To jest nie tylko knajacki język, ale również prymitywny sposób myślenia o polityce i załatwiania interesów politycznych. To jest tryumf chama w głębszym tego słowa znaczeniu. Nie tylko maniery, ale i umysłowość. Jak się czyta wypowiedzi ministra Sikorskiego, oksfordczyka to można się zapytać co on w Oksfordzie robił?"
http://niezalezna.pl/56649-tylko-u-nas-prof-legutko-platforma-i-sojusznicy-doprowadzili-do-tryumf...

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aka 18:59:28 | 2014-06-23
Jeżeli "Komsomolskaja Prawda" krytykuje naszego ministra, to na pewno nie jest to dla Polaków powód do radości, bez wzgledu na to, co my o tym ministrze myślimy. Akurat w jednym sie z p. Sikorskim zgadzam: sojusz z USA daje Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hmm 13:15:45 | 2014-06-23
Jak to mówią - oliwa zawsze sprawiedliwa.
Wygląda całkiem jakby właśnie dostawali słuszną odpłatę za wszystkie swoje podłości.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?