Rasmussen: zwiększcie wydatki na obronę

(fot. EPA/Mircea Rosca)

Wobec eskalacji kryzysu na Ukrainie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen we wtorek na łamach dziennika "Die Welt" zaapelował do państw Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronę.

 

"Nasza obrona pozostanie wiarygodna tylko wtedy, gdy będziemy dysponowali odpowiednimi zdolnościami bojowymi" - powiedział Rasmussen w wywiadzie dla "Die Welt".

 

Sekretarz generalny Paktu przypomniał, że w minionych pięciu latach Rosja zwiększała swój budżet wojskowy o 10 proc. rocznie, podczas gdy niektóre europejskie kraje NATO zredukowały w tym czasie wydatki na obronę o 40 proc.

 

"Wiem, że nie jest łatwo odwrócić tendencję do zmniejszania wydatków na obronę. Nasze bezpieczeństwo stanowi jednak fundament naszego dobrobytu i naszego stylu życia; by je utrzymać, musimy inwestować w obronę" - powiedział Rasmussen. Dodał, że nielegalna aneksja Krymu i działania destabilizujące podejmowane przez Rosję we wschodniej Ukrainie stworzyły nową sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

"Die Welt" zwraca uwagę, że Niemcy przeznaczyły w roku ubiegłym tylko 1,34 swojego PKB na wojsko - znacznie poniżej zalecanych przez NATO 2 proc. Najbogatsze państwo UE zajmuje pod względem wydatków wojskowych 14. miejsce wśród krajów Sojuszu.

 

Rasmussen zapowiedział, że na rozpoczynającym się w południe w Brukseli dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO omawiane będą skutki kryzysu na Ukrainie i plany wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu na jego wschodnich rubieżach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?