Zdecydowane działania przeciwko Boko Haram

(fot. Commonwealth Secretariat / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan oświadczył w czwartek, że zarządził "operację na pełną skalę" przeciwko ugrupowaniu islamistycznemu Boko Haram. Zapewniał rodziców uprowadzonych w połowie kwietnia przez islamistów 219 uczennic, że zostaną one uwolnione.

 
Przemawiając w telewizji z okazji Dnia Demokracji Nigerii prezydent powiedział, że wydał zgodę na użycie zgodnie z prawem przez siły bezpieczeństwa wszelkich koniecznych środków w celu pokonania islamistów z Boko Haram, którzy działają na północnym wschodzie.
 
"Jestem zdeterminowany, żeby chronić demokracji, naszej jedności narodowej i politycznej stabilności, prowadząc totalną wojnę z terroryzmem" - podkreślił. "Zapewniam was (...), że ci bandyci zostaną wypędzeni. Nie stanie się to przez noc, ale nie będziemy szczędzić wysiłków, żeby osiągnąć ten cel" - podkreślił. 
 
Nie wiadomo na razie, co taka ofensywa miałaby za sobą pociągać, zważywszy, że północny wschód kraju od roku jest objęty stanem wyjątkowym i operacją wojskową na pełną skalę - zauważa Reuters. Ponadto nigeryjskie siły są ogromnie przeciążone walkami.
 
14 kwietnia islamiści z Boko Haram uprowadzili 276 dziewcząt z liceum w mieście Chibok w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii - wynika z najnowszych informacji podanych przez władze w tym tygodniu. Łącznie 57 uczennicom udało się uciec, w rękach porywaczy pozostaje 219  dziewcząt. 
 
Stan Borno od długiego czasu jest areną walk sił rządowych z Boko Haram. 
 
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy islamiści nasilili ataki w ramach trwającej od pięciu lat kampanii mającej doprowadzić do wydzielenia państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Od 2009 r. w rebelii zginęły tysiące osób.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?