Członkowie załogi promu "Sewol" oskarżeni

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Kapitan i 3 członków załogi południowokoreańskiego promu "Sewol", który zatonął 16 kwietnia z 476 osobami na pokładzie, zostało oskarżonych w czwartek o nieumyśłne spowodowanie utraty życia. 11 innych oskarżono o niedbalstwo - poinformowała prokuratura.

 
Prokuratura prowadzi śledztwo mające ustalić okoliczności tragedii, w której poniosło śmierć ponad 280 osób, w większości uczniów szkoły średniej, uczestników wycieczki.
 
Oskarżeni o nieumyślne spowodowanie utraty życia (w tym kapitan) oskarżeni są o opuszczenie tonącego statku przed pasażerami. Wcześniej mieli polecić pasażerom aby nie opuszczali swoich kabin. 
 
"Kapitan, pierwszy oficer, drugi oficer i główny mechanik uciekli przed pasażerami, co spowodowało, że liczba ofiar była bardzo duża" - powiedział dziennikarzom kierujący śledztwem prokurator Ahn Sang Don.
 
Ustalono, że prom był przepełniony i płynął zbyt szybko wykonując manewr skrętu co spowodowało jego przechył i zatonięcie. Statek płynął z portu Incheon na wyspę Czedżu, stanowiącą popularny cel wycieczek turystycznych.
 
Z 476 osób na pokładzie 339 było uczniami i nauczycielami szkoły średniej uczestniczących w wycieczce szkolnej. Uratowano tylko 172 osoby, pozostałe  utonęły. Dotychczas odnaleziono 281 ciał a płetwonurkowie wciąż penetrują wnętrze zatopionego statku.
 
Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie została ostro skrytykowana za postępowanie władz po katastrofie i sposób prowadzenia akcji ratunkowej. Zdaniem krytyków, szybsze działanie bezpośrednio po tragedii mogłoby uratować więcej osób.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 09:49:35 | 2014-05-15
A ja bym się przyjrzał również tym którzy takich ludzi zatrudnili na tak odpowiedzialnych stanowiskach i motywowali ich.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook