Okrągły stół na Ukrainie? Jak najszybciej

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Dialog narodowy przy okrągłym stole musi rozpocząć się na Ukrainie jak najszybciej - powiedział w poniedziałek rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter. Nie wykluczył, że pierwsze rozmowy odbędą się jeszcze w tym tygodniu.

 

Według Burkhaltera w rozmowach przy okrągłym stole ma pośredniczyć niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger, były ambasador Niemiec w USA, uczestnik negocjacji w Dayton w sprawie zakończenia wojny w Bośni w 1995 roku, a ostatnio szef Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

 

- Trwają dyskusje nad zorganizowaniem rozmów przy okrągłym stole. Jeśli będzie to możliwe, pierwsze spotkanie odbędzie się już w tym tygodniu w Kijowie - oświadczył Burkhalter po spotkaniu z obradującymi w Brukseli szefami dyplomacji państw UE. - Największym wyzwaniem jest czas. Nie mamy czasu do stracenia, dlatego jak najszybciej należy mianować przedstawicieli, którzy będą uczestniczyć w rozmowach oraz zdecydować, jak dialog będzie prowadzony - dodał.

 

Burkhalter podkreślił, że OBWE odgrywa tylko pomocniczą rolę w dialogu narodowym na Ukrainie. - To Ukraina zdecyduje, jak prowadzić ten dialog (...) Nie zrobimy nic bez Ukrainy - powiedział.

 

Jego zdaniem dla sukcesu tego przedsięwzięcia potrzebne jest poparcie wszystkich czterech stron, które 17 kwietnia w Genewie zawarły porozumienie w sprawie złagodzenia kryzysu, czyli Ukrainy, UE, USA i Rosji.

 

- Bardzo ważne są relacje z Federacją Rosyjską. W Moskwie dostrzegliśmy otwarcie na rozmowy. Rosja oczekuje sygnału, że pod uwagę będzie brane również to, iż na wschodzie Ukrainy są ludzie, którzy mają odmienne zdanie - powiedział prezydent Szwajcarii.

 

W jego ocenie pozytywnym znakiem jest to, że w reakcji na niedzielne referenda niepodległościowe na wschodzie Ukrainy Rosja mówi jedynie o "szacunku" dla woli wyrażonej przez ich uczestników, a nie o uznaniu wyników głosowania. - To znak, że możliwy jest konsensus w dialogu narodowym - powiedział Burkhalter dziennikarzom.

 

Burkhalter opracował "mapę drogową" rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Plan obejmuje propozycje konkretnych działań, które mają doprowadzić do zakończenia przemocy, rozbrojenia, dialogu oraz przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?