Obciążenie powodem katastrofy promu?

Żałoba rodzin ofiar katastrofy promu (fot. EPA/JEON HEON-KYUN)

Zbyt duże obciążenie mogło być powodem katastrofy południowokoreańskiego promu Sewol, który zatonął 16 kwietnia - poinformowały w piątek lokalne media. W wyniku katastrofy zginęło lub zostało uznanych za zaginione ponad 300 osób.

 
Prom wypłynął 15 kwietnia z portu Inczhon na zachodzie Korei Południowej z 3 606 tonami towarów i samochodów. To ponad trzy razy więcej niż wynosi zalecana maksymalna masa ładunków - podała agencja Yonhap.
 
W ramach śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy w piątek przesłuchany został 44-letni pracownik właściciela promu, firmy Chonghaejin Marine Co. Pracownik ten, o nazwisku Kim, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że zbyt duże obciążenie mogło być jednym z powodów wypadku.
 
Prokuratura podejrzewa, że to Kim jest odpowiedzialny za nadmiernie obciążenie promu ładunkiem.
 
Kim poinformował też, że w ostatnim czasie z powodu zmniejszenia liczby pasażerów przychody operatora promu coraz bardziej zależały od transportu towarów.
 
Śledczy zakładają, że prom Sewol wywrócił się do góry dnem podczas nagłego zwrotu o 45 st. w prawo. Przypuszcza się, że pod wpływem nagłego manewru przesunął się ładunek na pokładzie, pozbawiając jednostkę stabilności.
 
Sewol na początku 2013 r. został przebudowany w celu powiększenia jego pojemności. Statek spełniał standardy bezpieczeństwa, ale istniej ryzyko, że właściciel statku, który jest podejrzewany o korupcję, po kontrolach bezpieczeństwa wprowadził dodatkowe zmiany - twierdzą śledczy.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 16:36:19 | 2014-05-02
Z informacji które do mnie dotarły wynika ponadto że kapitan protestował przeciwko takiemu przeciążaniu statku w krytycznym rejsie. To rodzi pytanie jakim w takim razie "cudem" statek wyszedł w ów feralny rejs i jaka była rola (i znaczenie) kapitana....
Niestety, sytuacja ta wydaje sie być symptomatyczna dla obecnych "monetarnych" gospodarek....

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook