Macedonia: wybory parlamentarne i prezyd.

Macedonia: wybory parlamentarne i prezyd.
(fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)
PAP / mm

Przyspieszone wybory parlamentarne i druga tura wyborów prezydenckich odbywają się w niedzielę w Macedonii. Faworytami głosowań są odpowiednio - rządząca partia konserwatywna oraz obecny szef państwa Gjorge Iwanow.

Sondaże dają konserwatywnej partii WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej) premiera Nikoły Grujewskiego szansę na większość absolutną, do czego potrzeba przynajmniej 62 miejsc w 123-mandatowym parlamencie.

Jednak nawet w takim wypadku konserwatyści najprawdopodobniej będą kontynuować koalicyjny sojusz z Demokratycznym Związkiem na rzecz Integracji (DUI), partią mniejszości albańskiej, która stanowi 25 proc. 2-milionowej ludności Macedonii - pisze agencja APA. Sondaże dają DIU 15 mandatów.

Główna siła opozycyjna, Socjalistyczny Związek Macedonii (SDSM), może według sondaży liczyć na 31 mandatów, a również pozostająca w opozycji Demokratyczna Partia Albańczyków - 10 mandatów.

DEON.PL POLECA

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się urzędujący szef państwa Gjorge Iwanow i wystawiony przez socjalistów Stewo Pendarowski. W pierwszej turze 13 kwietnia Iwanow pokonał rywala, zdobywając blisko 52 proc. głosów (Pendarowski - 37,5 proc.).

Najnowsze sondaże wskazują, że w wyborczej dogrywce Iwanow uzyska 33,8 proc., a Pendarowski 14,2 proc. głosów.

Zgodnie z konstytucją macedońską prezydent, wybierany na pięcioletnią kadencję, pełni głównie funkcje reprezentacyjne.

Konserwatyści przeforsowali rozpisanie wyborów parlamentarnych na rok przed terminem wynikającym z kalendarza wyborczego (czerwiec 2015 r.) w związku ze sporem z DUI. Nieporozumienia dotyczyły wyboru wspólnego kandydata do prezydentury.

Jednak zdaniem analityków partnerzy koalicyjni celowo zaaranżowali spór, aby stworzyć pretekst do zwołania wcześniejszego głosowania w czasie, gdy opozycja jest zbyt słaba, by zagrozić rządowi Grujewskiego.

W centrum kampanii wyborczej znalazła się gospodarka. Macedonia jest jednym z najuboższych krajów europejskich, z PKB per capita na poziomie 35 proc. średniej w Unii Europejskiej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie to równowartość 345 euro; bezrobocie przekracza 28 proc. Rząd przekonuje jednak o skuteczności prowadzonej polityki, akcentując stabilny wzrost gospodarczy i zwiększenie liczby zagranicznych inwestycji. Po pewnym spowolnieniu z 2012 roku, w ubiegłym roku PKB wzrosło o 3,1 proc. i podobny wzrost jest prognozowany na rok bieżący.

Za rządów Grujewskiego aspiracje kraju w sprawie członkostwa w UE i NATO zostały praktycznie zamrożone z powodu sporu z sąsiednią Grecją o nazwę "Macedonia". Ateny zastrzegają ją dla historycznego greckiego regionu i w dokumentach międzynarodowych państwo ze stolicą w Skopje występuje jako FYROM (anglojęzyczny skrót nazwy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Ponad 3500 lokali wyborczych otwartych będzie w godzinach 7-19. Przebieg wyborów nadzoruje ok. 10 tys. macedońskich i 550 międzynarodowych obserwatorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Macedonia: wybory parlamentarne i prezyd.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.