Unia wyśle misję bezpieczeństwa na Ukrainę

Unia wyśle misję bezpieczeństwa na Ukrainę
(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
MSZ / mm

Rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami za dokonanie agresji na Ukrainę, misja doradzająca władzom w Kijowie w reformie struktur bezpieczeństwa oraz mandat na genewskie rozmowy 17 kwietnia dla wysokiej przedstawiciel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa to główne tematy poniedziałkowej Rady Spraw Zagranicznych w Luksemburgu.

Obrady unijnych szefów dyplomacji przebiegały w cieniu doniesień o eskalacji wydarzeń na Ukrainie wschodniej. - Sytuacja staje się tam coraz gorsza i w najbliższych dniach może być jeszcze bardziej dramatyczna - stwierdził min. Radosław Sikorski.

DEON.PL POLECA




W związku z rozwojem wypadków uczestnicy Rady jednogłośnie podjęli decyzję o poszerzeniu listy osób i podmiotów objętych sankcjami za destabilizację Ukrainy. Wsparli i omówili mandat WP Catherine Ashton przed czwartkowymi rozmowami w Genewie nad uregulowaniem kryzysu na Ukrainie z udziałem delegacji unijnej, amerykańskiej, ukraińskiej oraz rosyjskiej.

W celu zapewnienia pomocy w reformie sektora bezpieczeństwa na Ukrainę wysłana zostanie unijna misja w zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony zaproponowana przez Polskę, Szwecję i Wielką Brytanię. - Eksperci, którzy zbadają potrzeby wyjadą w najbliższych dniach, a sama misja zostanie rozmieszczona najpewniej w czerwcu, gdy zostanie ustalone, na czym ma się skupić - tłumaczył min. Sikorski.

Ministrowie zgodzili się, że jednym z najważniejszych celów powinno być wsparcie władz w Kijowie w stabilizacji finansów oraz przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 25 maja. Szefowie dyplomacji zdecydowali, że UE udostępni Ukrainie dodatkowy miliard euro wsparcia na poprawę sytuacji gospodarczej oraz otworzy swój rynek na eksport z Ukrainy. Tym samym suma pożyczek gwarantowanych z unijnego budżetu wzrosła z obiecanych w zeszłym roku 610 mln euro do 1,6 mld euro. Warunkiem otrzymania tych środków jest wywiązywanie się Ukrainy ze zobowiązań porozumienia z MFW o wdrażaniu reform oraz uzdrowieniu finansów publicznych.

Ministrowie zgodzili się na czasowe (do 1 listopada) ograniczenie lub zniesienie przez UE łącznie ok. 98 proc. ceł na towary z Ukrainy. Zniesienie bądź redukcja ceł przyniesie ukraińskim producentom oszczędności rzędu 487 mln euro rocznie.

Ministrowie wysłuchali informacji komisarza Guentera Oettingera o posiedzeniu ministrów ds. energii, w tym w odniesieniu do listu prezydenta Rosji Władimira Putina o współpracy gazowej w kontekście sytuacji gospodarczej Ukrainy. Zdecydowano, że odpowiedź na ten list zostanie przygotowana przez Komisję Europejską po wysłuchaniu opinii państw członkowskich.

Podczas pobytu w Luksemburgu min. Radosław Sikorski wziął także udział w prezentacji raportu z pobytu w Rosji ekspertów European Council of Foreign Relations oraz wspólnie z belgijskim kolegą Didier' em Reynders' em podpisał protokół do polsko-belgijskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu oszustwom w zakresie podatków od środków finansowych i majątku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Unia wyśle misję bezpieczeństwa na Ukrainę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.