"Polska wspiera aspiracje Gruzji do UE i NATO"

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Polska niezmiennie wspiera aspiracje Gruzji do członkostwa w UE i NATO - zapewnił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim. Gruziński prezydent wyraził nadzieję, że jego kraj podpisze umowę stowarzyszeniową z UE.


Na wspólnej z Margwelaszwilim konferencji prasowej Komorowski wyraził satysfakcję, że prezydent Gruzji w swoją pierwszą europejską podróż udał się do Polski. "To dla nas potwierdzenie woli współpracy, a także determinacji Gruzji w dążeniu do zbudowania jak najlepszej ścieżki, by znaleźć się w ramach projektu europejskiego i euroatlantyckiego" - podkreślił polski prezydent.


Zapewniał, że Polska niezmiennie popiera dążenia Gruzji do członkostwa w NATO i UE. "Umówiliśmy się z prezydentem Margwelaszwilim, że będziemy kontynuowali te wysiłki" - dodał Komorowski. W jego ocenie, obecnie najważniejszym celem, jaki stoi przed Gruzją, jest dążenie do jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i - jak zaznaczył - Polska będzie ją w tym wspierać.


"Ta kwestia nabrała na znaczeniu m.in. ze względu na kryzys wokół Ukrainy i w relacjach ukraińsko-rosyjskich" - powiedział prezydent Polski. Według niego, podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią to "najlepsza odpowiedź świata zachodniego" na kryzys na Ukrainie, świadcząca o "determinacji krajów świata zachodniego w tym Polski".


"To już nasze trzecie spotkanie i jest to zapowiedź dalszej, bliskiej, owocnej współpracy polski-gruzińskiej" - podkreślił Komorowski. Poprzednio Komorowski i Margwelaszwili rozmawiali na początku marca, przede wszystkim na temat sytuacji na Ukrainie i rosyjskiej agresji na Krym.


Prezydent Gruzji zapewniał, że jego kraj jest "jednoznaczny w swoich dążeniach i aspiracjach, by przystąpić do NATO, jak i w aspiracjach europejskich". "Wspólnie mamy nadzieję, że osiągniemy cel, jakim jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej" - dodał.


Margwelaszwili dziękował Polakom za "wieloletnie, jednoznaczne, stabilne i pryncypialne partnerskie stanowisko" wobec Gruzji. "Kiedy Gruzja patrzy ku Europie wie, że ma tam wiernego przyjaciela, na którego można liczyć w sytuacjach zarówno skomplikowanych, jak i codziennych" - powiedział.


Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2013 roku w Wilnie Gruzja parafowała umowę stowarzyszeniową z UE, obejmującą porozumienie o strefie wolnego handlu. W marcu 2014 r. w Brukseli Rada Europejska potwierdziła, że dąży do jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z Gruzją. Być może dojdzie do tego w czerwcu.


Prezydenci Polski i Gruzji rozmawiali także o dalszym rozwoju współpracy gospodarczej.


Po spotkaniu z Komorowskim prezydent Margwelaszwili złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Ma jeszcze rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu - Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem. Wieczorem Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć gruzińskiego prezydenta.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: gruzja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?