Szef NATO za dalszym rozszerzaniem sojuszu

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen (fot. Wikimedia Commons)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen opowiedział się w niedzielę na łamach tygodnika "Welt am Sonntag" za kontynuacją polityki rozszerzania sojuszu. Potwierdził zasadę, że każdy suwerenny kraj ma prawo do swobodnego decydowania o swoim losie.

 

Przyjęcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do NATO i UE należy do "największych sukcesów naszych czasów" - napisał Rasmussen w artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu Die Welt". Ich wejście do obu organizacji spowodowało umocnienie wolności, demokracji, bezpieczeństwa i stabilności na naszym kontynencie - podkreślił duński polityk, kierujący Sojuszem od 2009 roku.

 

"Zadanie nie zostało jeszcze zakończone" - zaznaczył Rasmussen. Jak wyjaśnił, ciągle jeszcze istnieją kraje, które chcą wstąpić do NATO. Jago zdaniem stanowisko sojuszu w tej sprawie jest jasne. Punkt 10. Karty Atlantyckiej przyznaje każdemu państwu, które jest w stanie wspierać zasady Sojuszu i przyczyniać się do bezpieczeństwa terytorium NATO, prawo do ubiegania się o członkostwo.

 

"Potwierdzamy tę zasadę" - podkreślił sekretarz generalny NATO. Wymienił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Gruzję i Czarnogórę jako kraje, które "podjęły suwerenną decyzję i dążą do NATO". "Te kraje pracują nad koniecznymi reformami. NATO wspiera je" - powiedział Rasmussen. "Gdy uporają się z najpilniejszymi zadaniami, wówczas my (NATO) podejmiemy konieczne decyzje" - zapowiedział.

 

Rasmussen skrytykował działania Rosji wobec Krymu jako naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, a także jako podkopywanie prawa międzynarodowego. Moskwa ignoruje ponadto zasadę, że każdy suwerenny kraj może sam decydować o swoim losie - pisze szef NATO.

 

Przyznał, że polityka Ukrainy wobec wejścia do NATO uległa w minionej dekadzie zmianie, jednak Sojusz respektował każdą decyzję partnera. "Partnerstwo z Ukrainą umocniło się" - ocenił Rasmussen.

 

Prawo suwerennych państw do decydowania o swoim kursie należy do "fundamentów współczesnej Europy" - podkreślił Rasmussen. Tą zasadą sojusz kierował się od dnia swego powstania. "Dziś musimy potwierdzić tę zasadę" - napisał odchodzący szef NATO.

 

Rasmussen przekaże na jesieni stanowisko sekretarza generalnego NATO swojemu następcy - norweskiemu socjaldemokracie Jensowi Stoltenbergowi. 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: rasmussen, nato

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 02:40:46 | 2014-03-31
Mała próbka tego co popiera umiłowany Zachód i co teraz planuje powtórzyć w Syrii:

"We wtorek 18 marca zginął w Syrcie - porcie w środkowej Libii 54-letni Adison Karcha, profesor medycyny na miejscowym uniwersytecie. Zastrzelono go, gdy udawał się do pracy swym samochodem. Był on chrześcijaninem, pochodzącym z Kirkuku w północnym Iraku. Jego ciało przeszyte licznymi kulami znaleziono w rejonie miasta, w którym działają bandy radykalnych islamistów pod dowództwem Ansara asz-Szariaha i to prawdopodobnie one odpowiadają za śmierć wykładowcy.
Jest to kolejny chrześcijanin spoza Libii, zabity w tym kraju w ostatnich miesiącach. 23 lutego zamordowano w Benghazi 7 pracujących tam koptów z Egiptu."
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9204

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zostań tubą Putina 16:49:10 | 2014-03-30
Szansa na karierę!  Zostań tubą Putina!

Głoszenie w Polsce propagandowych haseł Putina to zajęcie miłe, bezpieczne i opłacalne. Gorzej mają ci, którzy mówią o agenturze wpływu
http://gursztyn.dorzeczy.pl/id,2793/Szansa-na-kariere-Zostan-tuba-Putina.html

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:14:49 | 2014-03-30
Prawo suwerennych państw do decydowania o swoim kursie należy do "fundamentów współczesnej Europy" - podkreślił Rasmussen. Tą zasadą sojusz kierował się od dnia swego powstania.

Serbia i Libia są dowodem na to, że ten facet bezczelnie kłamie.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 14:32:10 | 2014-03-30
Prawo suwerennych państw do decydowania o swoim kursie należy do "fundamentów współczesnej Europy" - podkreślił Rasmussen.
.
Zapomniał dodać, że tylko wtedy gdy ten kurs jest jedynie słuszny.
Poprzedni rząd Grecji został obalony natychmiast po tym gdy zaczął wspominać o referendum w sprawie wyjścia ze strefy euro.
Na Ukrainie zorganizowano krwawy przewrót gdy władze nie zechciały posłusznie podpisać umowy stowarzyszeniowej z UE.
W Austrii znienawidzony przeciwnik UE i strefy euro Haider zakończył żywot w co najmniej podejrzanych okolicznościach. Tak samo skończyło się w Holandii.
Wiktor Orban jest zwalczany wszystkimi sposobami, a UE nawet nie udaje, że szanuje wybór Węgrów i otwarcie deklaruje chęć jego obalenia - Orban utrzymuje się jeszcze przy władzy wyłącznie dzięki swemu wielkiemu sprytowi i niezwykle umiejętnemu balansowaniu między UE i Rosją.
W Polsce zainstalowano całkowicie posłuszne władze, a okoliczności likwidacji polskiej patriotycznej elity jakoś nie wzbudziły najmniejszego zainteresowania "miłującego wolność" Zachodu.
Do tego wszystkiego można jeszcze podorzucać poczynania choćby w Syrii czy Libii i jawne wspieranie islamskich bandytów wyrzynających chrześcijan.

Nie wszyscy wyżej wymienieni to ludzie z mojej bajki, ale to wszystko pokazuje, że obłuda dzisiejszego Zachodu w niczym nie ustępuje obłudzie dawnych Sowietów, a może nawet ją zdecydowanie przerasta - całkiem jak na kolejny czerwony pomiot Ojca Kłamstwa przystało.

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?