Podpisanie umowy z UE przybliża członkostwo

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z UE zbliża ją do członkostwa w tej organizacji - oświadczyło MSZ w Kijowie. Oceniło, że zawierając to porozumienie, Bruksela raz jeszcze uznała nowe ukraińskie władze za legalne.

 
Ukraina powraca do Europy - stwierdziła uwolniona niedawno z więzienia była premier Julia Tymoszenko. Lider partii Udar Witalij Kliczko uważa, że umowa stowarzyszeniowa pozwoli jego krajowi na przeprowadzenie niezbędnych reform.
 
"Ukraina rozpatruje umowę stowarzyszeniową jako instrument, który pomoże w osiągnięciu perspektywy (członkostwa w UE) i przejściu do następnego etapu: przystąpienia do Unii Europejskiej" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.
 
Podkreślił, że umowa ustabilizuje polityczne życie Ukrainy, zwiększy bezpieczeństwo w regionie oraz będzie ważnym czynnikiem zachowania niepodległości i jedności terytorialnej.
 
"Ukraina powraca do europejskiej rodziny. Dziś podpisano polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Jest to zwycięstwo Majdanu" - napisała na Twitterze Julia Tymoszenko.
 
"To dla nas ważne wydarzenie, które świadczy, że Europa wspiera Ukrainę" - powiedział w Brukseli Kliczko.
 
Umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE miała być podpisana w listopadzie ub. roku, jednak ówczesne władze z prezydentem Wiktorem Janukowyczem w ostatniej chwili odmówiły zawarcia porozumienia. Tłumaczyły, że obawiają się pogorszenia stosunków z Rosją, co miało wynikać ze zbliżenia Ukrainy z Zachodem.
 
Oburzeni tym Ukraińcy wyszli wówczas na ulice i po trzech miesiącach protestów i ulicznych starć z milicją, w których następstwie ponad 100 osób straciło życie, obalili w końcu lutego Janukowycza. Kilka dni później Rosja wkroczyła na należący do Ukrainy Krym i uznała półwysep za część swego terytorium.
 
Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą i UE składa się z podpisanej w piątek części politycznej oraz części gospodarczej. Zostanie ona podpisana dopiero po wyznaczonych na 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie oraz po wyłonieniu nowego rządu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 21:32:59 | 2014-03-21
A czy jest gdzieś dostępna treść tej "politycznej" umowy, którą majdaniarze w takich podskokach podpisują?
I czy UE zagwarantowała w niej sobie również wdrażanie na Ukrainie PO-stępu?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?