USA: świat nie będzie przyglądał się aneksji

(fot. EPA/WILL OLIVER)

Dawno minęły czasy, gdy świat "milcząco przyglądał się, podczas gdy jedno państwo siłą zajmowało terytorium drugiego" - przekazał Biały Dom w niedzielę, krótko po opublikowaniu pierwszego sondażu po referendum na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji.

 
"Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wielokrotnie jasno mówili, że wojskowa interwencja i naruszenie prawa międzynarodowego sprawią, iż Rosja będzie płaciła coraz wyższą cenę - nie tylko na skutek środków nałożonych przez USA i amerykańskich sojuszników, ale także na skutek destabilizujących działań samej Rosji" - podkreślił rzecznik Białego Domu Jay Carney.
 
"W tym stuleciu już dawno minęły czasy, gdy społeczność międzynarodowa milcząco przyglądała się, podczas gdy jedno państwo siłą zajmowało terytorium drugiego" - zaznaczył w oświadczeniu, apelując w imieniu USA do pozostałych krajów o podjęcie "zdecydowanych kroków" wobec Rosji w obronie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. 
 
Władze amerykańskie po raz kolejny odmówiły też uznania wyniku krymskiego referendum i dodały, że odbyło się ono wbrew konstytucji Ukrainy, do której Krym należy. 
 
Świat nie uzna wyników głosowania, które odbyło się w atmosferze "zagrożenia przemocą i straszenia interwencją rosyjskiego wojska" - podkreślił Biały Dom, dodając, że referendum odbyło się z pogwałceniem ukraińskiej konstytucji i bez udziału ukraińskiego rządu.
 
Zaznaczył też, że referendum "nie było konieczne". "Rząd ukraiński jasno wyraził gotowość do rozważenia większej autonomii dla Krymu, a zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie stanowiły legalną okazję dla wszystkich Ukraińców do wyrażenia swojego zdania w kwestii przyszłości kraju" - dodano.
 
W oświadczaniu przypomina się, że Rosja nie skorzystała z żadnej oferty międzynarodowej mediacji, a zamiast tego "nasilała militarną interwencję na Krymie oraz rozpoczęła zagrażające manewry wojskowe u wschodnich granic Ukrainy".
 
Według sondażu exit poll, opublikowanego krótko po zamknięciu lokali wyborczych, za przyłączeniem Krymu do Rosji opowiedziało się 93 proc. głosujących w referendum. Nieuznawany przez władze w Kijowie premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow zapowiedział, że przyłączy się ona do Rosji w możliwie najkrótszym czasie.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:25:54 | 2014-03-17
USA dla osłonięcia afery rozporkowej Clintona rozpętały wojnę z Serbią i oderwały Kosowo od Serbii, używając siły. Krym odrywa się od Ukrainy bez wystrzału.

To są różnice między USA, a Rosją. Przy tym ja nie jestem fanem Rosji, ale muszę z przykrością przyznać, że tym razem to Rosja przewyższa USA.

Dlatego wrzaski USA i niektórych państw UE nie robią na mnie żadnego wrażenia. Oni wcale nie są lepsi od Rosjan.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook