Kerry potępia akt agresji ze strony Rosji

(fot. PAP/EPA/US DEPARTMENT OF STATE / HANDOUT)

Sekretarz stanu USA John Kerry potępił we wtorek w Kijowie akt agresji Rosji na Ukrainę. Ostrzegł, że Moskwa ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w tym kraju.

 
Zadeklarował też, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie kredytu wysokości 1 mld dol.
 
"Stany Zjednoczone potwierdzają swoją wierność suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym. Potępiamy akt agresji ze strony Federacji Rosyjskiej" - oświadczył na konferencji prasowej. 
 
Jego zdaniem Rosja w istocie wtargnęła na terytorium Ukrainy. Podkreślił, że "do tej pory brak dowodów tych przyczyn (interwencji), o których mówi Rosja". "Nie widziałem tu na ulicach ani jednej osoby, która czułaby się zagrożona, jeśli nie liczyć rosyjskiej inwazji" - oświadczył, odnosząc się do twierdzeń Rosji, że chce bronić rosyjskojęzyczną ludność na Ukrainie.
 
Z uznaniem wypowiedział się o "niezwykle odpowiedzialnej" postawie nowych władz Ukrainy, które "apelują o spokój i odmawiają poddania się prowokacji". "Wszyscy bardzo dobrze wiedzą, że żołnierze na Krymie ani razu nie wystrzelili, nie reagowali na prowokacje, a otoczyły ich wojska, które wtargnęły na ich terytorium" - zaznaczył. 
 
Jak podkreślił, "Rosja wyraźnie bardzo się stara stworzyć pretekst do głębszej inwazji na Ukrainę". Wyraził przy tym przekonanie, że nie można przeprowadzać inwazji na inny kraj i trzymając go na muszce dyktować, co się chce osiągnąć. 
 
Ostrzegł, że w razie dalszej eskalacji konfliktu na Krymie Stany Zjednoczone i inni zachodni partnerzy uciekną się do dyplomatycznej i gospodarczej izolacji Rosji.
 
"Jeśli Rosja nie zdecyduje się na deeskalację konfliktu, jeśli nie będzie współpracować bezpośrednio z rządem Ukrainy, a mamy nadzieję, że to nastąpi, to nasi partnerzy nie będą mieć innego wyjścia, jak przyłączyć się do nas i podjąć środki, które uczynimy w celu odizolowania Rosji w sferze dyplomatycznej, gospodarczej i międzynarodowej" - powiedział.
 
Wyraził jednak nadzieję, że prezydent Władimir Putin cofnie się i uważnie wysłucha, iż Stanom Zjednoczonym nie zależy na poważnej konfrontacji.
 
Zadeklarował, że Stany Zjednoczone pracują nad pomocą dla Ukrainy. "Staramy się obecnie określić, jakie są potrzeby. Poinformowaliśmy już o gwarancjach kredytowych wysokości miliarda dolarów" - powiedział. Według jego słów prezydent USA Barack Obama wydał odpowiednie instrukcje, by "znaleźć wszelkie sposoby udzielenia bezpośredniej pomocy gospodarczej Ukrainie".
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 21:34:50 | 2014-03-04
Rosja potępia akty agresji USA wobec Iraku, Libii i Syrii. 3:1 na korzyść Rosji.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?