Belgia: król podpisał ustawę o eutanazji dzieci

(fot. francisco_osorio/flickr.com/CC)

Król Belgii Filip I podpisał 2 marca ustawę zezwalającą na eutanazję osób niepełnoletnich. Parlament przyjął ją w lutym br. głosami lewicowej koalicji rządowej. Część jej posłów głosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu, powołując się na wolność sumienia.

 

Zgodnie z ustawą, lekarze mają prawo do dokonania eutanazji osób poniżej 18. roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

Nowe prawo potępił belgijski episkopat, skrytykowało je też wiele organizacji broniących życia na całym świecie. Petycję do króla Filipa, wzywającą go do niepodpisywania ustawy, przygotowała hiszpańska Fundacji CitizenGo. Podpisało ją ponad 200 tys. Europejczyków.

Eutanazja dorosłych jest w Belgii legalna od 2002 r. i stanowi przyczynę 2 proc. zgonów w tym kraju.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: eutanazja, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mari 20:19:50 | 2014-04-22
http://polska.newsweek.pl/dziecko-i-smierc-cmentarz-z-widokiem-na-morze,artykuly,281086,1,3.html

Chyba ludzie nie wiecie co to jest cierpienie. Przeczytajcie ten artykul.
Ja, drodzy katolicy jestem ZA eutanazja

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~andy 09:16:22 | 2014-03-04
co wy ludzie ślepi jesteście? Przecież to grzechy wołające o pomstę do nieba.

... przykre jest gdy katolik przeklina. Bogu zostaw zemstę, a sam zajmij się błogosławieniem. Niech twoje życie będzie błogosławione i niech błogosławieństwo Boga przez ciebie dociera do innych. Przekleństwo jest złem. Nie jest dobrze kiedy przekleństwo przechodzi z rodziców na dzieci i źle się bawisz. Módl się raczej aby się nawrócili i aby ich dzieci żyły treściami Ewangelii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 23:34:27 | 2014-03-03
co wy ludzie ślepi jesteście? Przecież to grzechy wołające o pomstę do nieba.

...
@andre
Temu nikt z wypowiadających się nie zaprzeczył.
Ale zbyt dużo mądrości w sobie nosisz i zbyt piękne zdjęci wstawiłeś jako avatar, żeby można było to przemilczeć. Chłopie, ty za dobry jesteś, by pozwalać Ci pisać bzdury nawet na tak krewkie tematy. Nie możemy potępić Belgów, bo skąd wiesz, ilu z nich protestowało i ilu z nich łzy dziś wylewa nad tą chorą ustawą i nad tym, jak oni są postrzegani przez ludzi myślących inaczej niż władze Belgii? Takich Belgów na pewno nie brakuje. Skąd możemy wiedzieć, czy nam na pewno uda się to powstrzymać w Polsce?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Morski 21:28:39 | 2014-03-03
a co myślicie, że Pan Bóg za tak straszliwe grzechy nie pokarze? Już ich karze głupotą.

...

Głupotę bardziej widzę w twojej wypowiedzi

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misio 16:47:16 | 2014-03-03
I ten antychryst nie będzie działał "brzydkim" złem, bo takie raczej nie pociąga, będzie działał złem, które wydaje się dobre, słuszne itp...

...
Sołowiow - "Krótka opowieść o Antychryście" - antychryst jako humanista, pacyfista, ekolog i ekumenista. Sto lat temu napisana historia, która dzisiaj się realizuje.

"Antychryst Sołowjowa to człowiek dialogu, humanista. Pojawi się w łonie nowoczesnego społeczeństwa zachodniego, w którym najważniejsze i ostateczne sprawy ulegną już sekularyzacji. Kościół stanie się organizacją pokojową. W miejsce rozróżniania pomiędzy dobrem i złem pojawi się kalkulacja tego, co pożyteczne, a co nieopłacalne. Będzie on przekonywał innych, że zbawienie przychodzi poprzez zabezpieczenie społeczne i planowanie. Nie będzie materialistą czy też wrogiem religii, wręcz będzie starał się wyjść naprzeciw wszelkim ludzkim potrzebom, również tym duchowym. Mówiąc o spawach duchowych zaproponuje jednakże religię czysto ludzką, w której wszyscy są zgodni ze wszystkim, odrzucona zostanie wszelka rozbieżność, a zwłaszcza dogmat wiary pojmowany jako niebezpieczne zło. Całe zresztą zmaganie wiary zostanie zredukowane do działalności humanitarnej i ogólnie kulturalnej. Orędzie ewangeliczne dla świętego spokoju zostanie ujęte w syntezę ze wszystkimi filozofiami i religiami."
http://www.katolik.pl/uwaga-na-antychrysta---cz-1-,1894,416,cz.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 16:39:34 | 2014-03-03
Zamiast narzekac, wieszac psy na krolu, zjednoczcie sie i dzialajcie. Ksztaltujcie sumienia, promujcie i walczcie o dobre idee o wartosci ktore sa wam bliskie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 16:34:01 | 2014-03-03
@andre       
********************************
Prosze, nie złorzecz. Ciezko grzeszysz chlopie. Odwolaj to co napisales szybko.
Zamiast zlorzeczenia masz rózaniec w kieszeni, to ci wystarczy.
************************************

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misio 16:27:57 | 2014-03-03
A teraz z powrotem powracamy do tego co napisała Agnes. Bo co możemy zrobić w obliczu powoływanego złego prawa, na które się nie zgadzamy? Ano możemy jedynie być świadkami Ewangelii i Jezusa ukrzyżowanego. Niech Bóg broni nas przed choćby jedną kroplą wzgardy dla innego człowieka. Tylko w ten sposób bez przeszkód wejdziemy do Królestwa, którenam Ojciec przygotował.

...
Wszystko się zgadza, oprócz powyższego jest też jednak drugi aspekt - dzisiaj gdy szatan dyponuje bronią masowego rażenia osobistym przykładem oszalałego czerwonego "postępu" raczej nie da się zatrzymać. A to może niestety skutkować zgubą dziesiątków tysięcy dusz.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m. 16:17:12 | 2014-03-03
ps. O.Badeni mówił kiedyś, że antychryst to niekoniecznie musi być jeden człowiek, może być cała organizacja... a może być jakaś ideologia. I ten antychryst nie będzie działał "brzydkim" złem, bo takie raczej nie pociąga, będzie działał złem, które wydaje się dobre, słuszne itp... Wielu wierzy, że to właśnie w imię wolności i miłosierdzia(!) pozwala się ludziom na uśmiercanie... 
To co zbuduje antychryst to chyba bez wątpienia będzie cywilizacją śmierci, pytanie czy cywilizacja śmierci może oznaczać coś innego niż właśnie prawo do aborcji i eutanazji? Brak poczucia odpowiedzialności za głodujących i uciśnionych w Afryce czy Azji, a więc przyzwolenie na uśmiercanie ich? Mln na koncie, o których nie można powiedzieć, że są adekwatne do dokonań, a z 2 strony kraje, w których dzienne wyżywienie człowieka kosztuje 1zł, a ludzie umierają z głodu lub na choroby, ktych wyleczenie kosztowałoby 5 zł, a więc życie tych ludzi nie jest warte nawet tyle.. To jest cywilizacja śmierci, a te wszystkie przyzwolenia to nie jej przyczyna, ale już  skutek - u podstaw leży przeświadczenie o nieograniczonym prawie do samostanowienia o swoim  życiu.. i śmierci, zwyczajnie o tym - że człowiek jest już nie tylko panem i władcą, ale wręcz bogiem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomaszz 15:51:37 | 2014-03-03
To prawda, ale niestety tylko częściowa albowiem prawo pełni również funkcje wychowawcze - jeśli na coś się zezwala to do ludzi idzie prosty przekaz, że jednak nie jest to takie złe.

A teraz z powrotem powracamy do tego co napisała Agnes. Bo co możemy zrobić w obliczu powoływanego złego prawa, na które się nie zgadzamy? Ano możemy jedynie być świadkami Ewangelii i Jezusa ukrzyżowanego. Niech Bóg broni nas przed choćby jedną kroplą wzgardy dla innego człowieka. Tylko w ten sposób bez przeszkód wejdziemy do Królestwa, którenam Ojciec przygotował.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook