Ukraina: apel do sygnotariuszy memorandum

(fot. EPA/Siergiej Dolczenko)

Parlament Ukrainy zwrócił się w piątek do państw-sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego z apelem o potwierdzenie ich zobowiązań wobec Ukrainy dotyczących gwarancji jej suwerenności. Apel ten parlament wystosował w związku z wydarzeniami na Krymie.

 

Rada Najwyższa zażądała od Rosji, by zaprzestała działań "mających oznaki zamachu na suwerenność państwową i terytorialną całość Ukrainy" i zaniechała "wspierania separatyzmu na Ukrainie w jakiejkolwiek formie".

 

Parlament zapewnił przy tym, że "w pełni przestrzegane" będą w kraju "wszelkie prawa obywatelskie Rosjan-obywateli Ukrainy, gwarantowane w konstytucji Ukrainy i jej zobowiązaniach międzynarodowych, w tym prawa dotyczące języka".

 

Jak głosi piątkowy apel, deputowani chcą od państw, które na mocy Memorandum Budapeszteńskiego są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy, by "poprzez praktyczne działania potwierdziły zawarte w memorandum zobowiązania według zasad aktu końcowego KBWE dotyczące poszanowania niepodległości, suwerenności i obecnych granic Ukrainy i potwierdzenia zobowiązania do powstrzymywania się od gróźb użycia siły i od zastosowania siły przeciw jedności terytorialnej lub niepodległości politycznej Ukrainy".

 

Parlament zwrócił się do krajów-uczestników memorandum o bezzwłoczne konsultacje z Ukrainą w celu złagodzenia napięć i "przywrócenia atmosfery wzajemnego zaufania". Deputowani apelują do tych państw, by poparły przeprowadzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ monitoringu sytuacji w niektórych regionach kraju, w szczególności na Krymie.

 

Parlament "zaprasza na Ukrainę specjalne misje pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i Rady Europy w celu wsparcia przestrzegania praw obywateli Ukrainy wszystkich narodowości i wyznań w Autonomicznej Republice Krymu i innych regionach" - głosi oświadczenie.

 

Rada Najwyższa apeluje do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie sesji, która byłaby poświęcona obecnym problemom Ukrainy.

 

Parlament wskazał, że przyczyną apelu jest zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Krymie, w tym informacjami o możliwej ingerencji zewnętrznej, "co byłoby jawnym naruszeniem zobowiązań wynikających z Memorandum" Budapesztańskiego. Według Rady Najwyższej zbrojna grupa, która zajęła budynki parlamentu i rządu Krymu, "działała pod flagami Federacji Rosyjskiej".

 

Deputowani wyrażają też zaniepokojenie manewrami wojsk Rosji u granic Ukrainy i nieuzgodnionym ze stroną ukraińską przemieszczaniem na terytorium kraju sprzętu wojskowego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

 

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego Stany Zjednoczone, Rosja i W. Brytania zostały gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy po przystąpieniu tego kraju do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej w grudniu 1994 r. Trzy kraje zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej Ukrainy. Zobowiązały się też, że nie użyją przeciwko Ukrainie siły - z wyjątkiem sytuacji samoobrony czy innych okoliczności pozostających w zgodzie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 13:15:39 | 2014-02-28
Mam nadzieję, że te gwarancje będą miały wartość większą od tych które Polska miała w 1939 roku!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?