Ukraina: Burzliwe obrady parlamentu

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Wtargnięciem uzbrojonych w karabiny maszynowe żołnierzy wojsk MSW oraz bójką między posłami mniejszości i większości rozpoczęły się w piątek obrady ukraińskiego parlamentu, który szuka dróg wyjścia z targającego państwem kryzysu politycznego.

 
Chwilę po tym, jak przewodniczący Rady Najwyższej otworzył posiedzenie i oświadczył, że posłowie powinni m.in. przywrócić konstytucję z 2004 r. i przyjąć ustawę o amnestii, MSW podało, że w centrum Kijowa otworzono ogień do milicji.
 
Rzecznik prasowy tego resortu oświadczył, że nieopodal parlamentu nieznani napastnicy zaczęli strzelać do żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW i próbują przedrzeć się do siedziby Rady Najwyższej.
 
W tym samym czasie przewodniczący Rybak ogłosił przerwę w obradach do godz. 16 czasu ukraińskiego, by posłowie opracowali zmiany konstytucji, które ograniczą uprawnienia prezydenta Wiktora Janukowycza.
 
Na wieść o tym w stronę stołu prezydialnego, za którym siedział Rybak, ruszyli deputowani opozycji, żądając, by Rada Najwyższa obradowała bez przerwy, aż do przyjęcia aktów niezbędnych do rozwiązania kryzysu w państwie. Naprzeciwko nich stanęli posłowie rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów. Doszło do szarpaniny, w ruch poszły pięści.
 
W trakcie tej sprzeczki Rybak wykrzyknął "odwołuję przerwę!", po czym deputowani rozeszli się po swych miejscach. Na trybunę wszedł jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk, który oświadczył, że do parlamentu wprowadzono uzbrojonych żołnierzy.
 
"Przed chwilą usunęliśmy z parlamentu uzbrojonych w automaty żołnierzy MSW. Kto wydał polecenie, by ich tutaj wprowadzić? Domagamy się, by uzbrojeni ludzie nie mieli wstępu do parlamentu!" - powiedział Jaceniuk.
 
Polityk zaproponował, by parlament natychmiast przystąpił do pracy nad uchwałą w sprawie zmian w ustawie zasadniczej. "Musimy w ciągu godziny opracować projekt uchwały o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 r. i niezwłocznie ją przegłosować" - oświadczył.
 
Przed południem czasu lokalnego Rybak ogłosił godzinną przerwę w obradach.
 
W południe w Kijowie oczekiwane jest podpisanie porozumienia w sprawie uregulowania kryzysu, które jest następstwem negocjacji między opozycją i prezydentem Janukowyczem, prowadzonych w godzinach nocnych przez szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, w obecności przedstawiciela Rosji.
 
Porozumienie przewiduje przedterminowe wybory prezydenckie, utworzenie rządu koalicyjnego i reformę konstytucyjną.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook