Merkel rozmawiała z Janukowyczem

(fot. EPA/IAN LANGSDON)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas przeprowadzonej w czwartek rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potępiła ostatnią eskalację wydarzeń w Kijowie i wezwała do natychmiastowego zaprzestania aktów przemocy.


Merkel powiedziała Janukowyczowi, że "wszystkie strony muszą bezzwłocznie zrezygnować ze stosowania przemocy i wdrożyć w życie uzgodniony rozejm" - poinformował jej rzecznik Steffen Seibert. Informację o rozmowie zamieszczono na stronie internetowej rządu w Berlinie.


Szansę na trwałe rozwiązanie konfliktu stwarzają jedynie rozmowy, które powinny przynieść szybkie i konkretne rezultaty dotyczące tworzenia rządu i reformy konstytucji - powiedziała Merkel. Zadeklarowała gotowość UE, Niemiec i innych partnerów do wsparcia rozmów między rządem a opozycją. Kanclerz poradziła Janukowyczowi, by przyjął tę ofertę. Ostrzegła, że gra na czas podgrzeje konflikt i grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami.


Merkel poinformowała Janukowycza, że UE jeszcze w czwartek będzie rozważać sankcje w związku z eskalacją przemocy.


Niemieckie media informowały wcześniej, Merkel usiłowała skontaktować się z prezydentem Ukrainy we wtorek, jednak rozmowa nie doszła do skutku.


Niemiecki rząd od początku konfliktu stara się utrzymywać kontakt zarówno z władzami w Kijowie, jak i z opozycją, wzywając obie strony do zaniechania przemocy i do powrotu do dialogu. Pomimo apeli ukraińskiej opozycji Berlin nie chce przejąć głównej roli w zabiegach o rozwiązanie konfliktu, uważając, że jest to zadanie dla szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.


Merkel przyjęła w poniedziałek w Berlinie liderów opozycji Witalija Kliczkę i Arsenija Jaceniuka. W środę Merkel i prezydent Francji Francois Hollande opowiedzieli się za zastosowaniem sankcji wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły przeciwko demonstrantom na Ukrainie.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~test 16:59:38 | 2014-02-20
test

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?