Janukowycz zapewnia, że jest gotów do dialogu

(fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Prezydent Ukrainy zapewnił w czwartek wysłanniczkę USA Victorię Nuland na spotkaniu w Kijowie, że gotów jest do dialogu z opozycją i że jest zwolennikiem reformy konstytucji, która jednak musi być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi procedurami.

 
"Tylko poprzez dialog i kompromis można wyprowadzić państwo z kryzysu politycznego" - oświadczył Janukowycz, cytowany przez służby prasowe swojej administracji.
 
Prezydent podkreślił, że uczyni wszystko, by zapobiec eskalacji konfliktu. Zadeklarował, że w najbliższym czasie zostaną podjęte działania na rzecz przyspieszenia zwolnień osób zatrzymanych przez milicję podczas protestów antyrządowych.
 
Janukowycz oświadczył także, że jest zwolennikiem "jak najszybszego" przeprowadzenia reformy ustawy zasadniczej, której domaga się opozycja, żądająca ograniczenia uprawnień szefa państwa i rozszerzenia kompetencji parlamentu.
 
Opozycja zarzuciła w czwartek ekipie Janukowycza i posłom jego Partii Regionów, że grają na zwłokę, odwlekając głosowanie nad zmianami w konstytucji, które pozbawiłyby szefa państwa jego "dyktatorskich i imperatorskich" uprawnień. Według opozycji bezzwłoczne poparcie reformy konstytucji przez większość parlamentarną jest jedyną szansą na pokojowe uregulowanie trwającego na Ukrainie od listopada kryzysu.
 
Przed spotkaniem z Janukowyczem Victoria Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji, rozmawiała z liderami opozycji: Witalijem Kliczką, Arsenijem Jaceniukiem i Ołehem Tiahnybokiem.
 
Na Ukrainie od listopada trwają protesty po decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
 
Kiedy przeciwko protestującym zaczęto używać siły, ich demonstracje przerodziły się w akcje antyrządowe. Doprowadziły one już do dymisji rządu premiera Mykoły Azarowa, jednak znajdujący się na Majdanie Niepodległości Ukraińcy domagają się także ustąpienia samego Janukowycza.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook