Wałęsa: porażka Unii Europejskiej

(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)

B. prezydent Lech Wałęsa uważa, że wydarzenia na Ukrainie to porażka Unii Europejskiej. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" były prezydent zarzucił UE, że nie wie, jak postępować wobec tego, co dzieje się w Kijowie i ostrzegł przed wojną domową.

 
W opublikowanym w piątek wywiadzie dla rzymskiej gazety Wałęsa, który gotów jest być mediatorem między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją, stwierdził: "Miejmy nadzieję, że nie będą potrzebne zewnętrzne mediacje, ale jeśli sytuacja pogorszy się, jestem gotów pomóc".
 
Pytany, co radzi obu stronom, wyjaśnił: "Jeśli są wątpliwości, najlepszym sposobem jest konsultacja z obywatelami w referendum".
 
"Gdybym był prezydentem rozpisałbym referendum i przyspieszone wybory. Jestem przekonany, że obecny prezydent by je wygrał" - dodał Wałęsa. Podkreślił, że prezydenta "nie należy zmieniać na placu", choć można wyrazić niezadowolenie i krzyczeć.
 
W jego opinii, jeśli wyborów nie będzie i jeśli dojdzie znów do rozlewu krwi, wybuchnie wojna domowa. Ukraińcy są jej blisko - stwierdził.
 
"Obecna sytuacja nie jest tylko porażką UE, ale fiaskiem całej ludzkości. Europa nie ma pojęcia, jak działać wobec Ukrainy" - powiedział były prezydent. Uważa on, że wystarczy spojrzeć na proces integracji europejskiej, bo "już w tej kwestii nie jest jasne, w którą stronę podąży" Unia.
 
"Jeśli - dodał Wałęsa - wewnątrz Unii nie wiemy, w stronę jakich celów integracji podążać, jak możemy być w stanie zdecydować o naszej polityce wobec sąsiednich państw?".
 
Były prezydent pytany o ocenę polityki Władimira Putina wobec Kijowa, odparł, że rosyjski przywódca działa zgodnie z interesami swego kraju. "Gdy miał interes w rozwoju Ukrainy, zaakceptowałby próby zmian" - powiedział Lech Wałęsa.
 
Jest on przekonany, że obecna sytuacja Ukrainy jest łatwiejsza niż Polski na progu zmian w 1989 roku. "Wtedy radzieckie czołgi były wciąż w Polsce i we wszystkich sąsiednich krajach, a my nie mieliśmy za granicą takich przyjaciół, jakich ma dziś Ukraina" - zauważył.
 
Według Wałęsy to, co wydarzy się na Ukrainie, zależy w dużej mierze od samych Ukraińców. Polska z tamtego okresu zaś, podkreślił, powinna być "wzorem w każdym przypadku przemian".
 
Ponadto b. polski prezydent oświadczył, że w przypadku Ukrainy, mającej ograniczone kontakty gospodarcze z Zachodem, sankcje z jego strony nie byłyby skuteczne.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?