Sikorski i Burkhalter ws. reprezentacji wizowej

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Szef MSZ Radosław Sikorski i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, który jednocześnie pełni funkcję ministra spraw zagranicznych, podpisali w poniedziałek w Warszawie umowę o wzajemnej reprezentacji w procesie rozpatrywania wniosków wizowych i wydawania wiz.

 
W komunikacie MSZ przesłanym PAP podkreślono, że jest to ósma umowa dotycząca reprezentacji wizowej zawierana przez Polskę, jednak po raz pierwszy została podpisana z państwem, które nie należy do Unii Europejskiej, choć jest jednocześnie stroną układu z Schengen. Sikorski i Burkhalter - informuje MSZ - podkreślili podczas spotkania, że "dzięki umowie możliwe będzie pogłębienie współpracy polskich i szwajcarskich służb konsularnych".
 
Rozmowy Sikorskiego z Burkhalterem dotyczyły przede wszystkim politycznych i gospodarczych relacji dwustronnych, współpracy wojskowej oraz przyszłości Polskiego Muzeum w Rapperswilu. 
 
Tematem dyskusji - jak informuje MSZ - były również ważne kwestie międzynarodowe: współpraca w ramach OBWE, w związku obecnym przewodnictwem Szwajcarii w tej organizacji, aktualna sytuacja w Syrii i Iranie, współpraca w ramach polityki rozwojowej, także relacje Szwajcaria-UE
 
Sikorski podczas rozmowy z prezydentem Szwajcarii podkreślił także, że "stosunki polsko-szwajcarskie rozwijają się bardzo dobrze, rośnie wymiana handlowa i poziom wzajemnych inwestycji w obu krajach".
 
Ponadto szef polskiej dyplomacji przedstawił polską ocenę listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, a także aktualnej sytuacji na Ukrainie. 
 
W czasie poniedziałkowej wizyty w Warszawie Burkhalter spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.
 
We wtorek prezydent Szwajcarii odwiedzi Kraków oraz były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Szwajcaria jest wymieniana wśród najważniejszych darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau; Berno przekazało w 2013 r. na jej rzecz 1 mln euro. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?