Ataki na uczestników Forum Euromajdanów

Ataki na uczestników Forum Euromajdanów
(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / psd

Nieznani sprawcy zdemolowali w sobotę wieczorem księgarnię w Charkowie, w której w ramach krajowego zjazdu Euromajdanów - protestów zwolenników integracji europejskiej Ukrainy - odbywało się posiedzenie grupy roboczej ds. edukacji obywatelskiej.

Była to już druga tego dnia napaść na uczestników zjazdu, na który przybyło ponad 200 delegatów z regionów Ukrainy, w których od listopada trwają prounijne demonstracje. Do pierwszego ataku doszło po południu - młodzi mężczyźni w strojach sportowych próbowali wtargnąć do cerkwi, w której uroczyście otwierano forum.

Do księgarni młodzi sportowcy, zwani na Ukrainie "tituszkami", wdarli się, bijąc ochronę, tłukąc szklane witryny i rozpylając gaz łzawiący. Ludzie, którzy brali udział w naradzie, zmuszeni byli ją przerwać i opuścić pomieszczenie.

"Nasze dwudniowe forum rozpoczyna się takimi wydarzeniami, ponieważ komuś bardzo zależy, by je zerwać. Negocjowaliśmy z właścicielami ośmiu sal konferencyjnych, w których chcieliśmy się zebrać, jednak wszyscy odmawiali nam przyjęcia. Ci, którzy wzięli od nas zaliczki, zwracali je, usprawiedliwiając się jakimiś niezgrabnymi wymówkami. Sądzę, że przyczyna jest jedna: władze nie chcą, by to Forum się odbyło" - powiedział PAP Jewhen Zacharow, jeden z organizatorów Forum, uczestnik ruchu dysydenckiego w czasach ZSRR, a obecnie szef Charkowskiej Grupy Obrońców Prawa.

Jewhen Żerebecki, były ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, który przyjechał do Charkowa jako uczestnik protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie i obserwator Forum, ocenił w rozmowie z PAP, że obecne wydarzenia w jego kraju "coraz bardziej zbliżają się do niebezpiecznej linii".

"Chciałbym uniknąć banalnych skojarzeń, ale chowamy się przed władzami w cerkwiach, a to jest bardzo wymowne" - podkreślił.

Krajowe Forum Euromajdanów w Charkowie zebrało się, by omówić koordynację trwających na Ukrainie protestów, ich politykę informacyjną oraz kwestie bezpieczeństwa. "Tituszkowie", którzy próbują przeszkodzić naradzie, to młodzi, wysportowani mężczyźni - przeważnie członkowie prowincjonalnych klubów sportowych. Nazwano ich tak od nazwiska chuligana, który wiosną 2013 roku na oczach milicji pobił dwójkę dziennikarzy. Według powszechnej opinii ludzie ci są sowicie opłacani i działają na zlecenie władz.

Protesty na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy władze ogłosiły, że wstrzymują przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Następnie, po kilkukrotnych brutalnych atakach milicji na demonstrantów, przerodziły się one w akcje wymierzone w rządzących, z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele.

Główne demonstracje odbywają się na znanym z pomarańczowej rewolucji 2004 roku Majdanie Niepodległości w Kijowie. Od listopada stoi tam miasteczko namiotowe, którego mieszkańcy domagają się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ataki na uczestników Forum Euromajdanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.