Chodorkowski z "prywatną wizytą" w Izraelu

(fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD)

Rosyjski biznesmen Michaił Chodorkowski, który spędził10 lat w rosyjskiej kolonii karnej, wyjechał w piątek ze Szwajcarii do Izraela. Jak poinformował jego rzecznik David Krikler, były magnat naftowy udał się tam z "krótką wizytą prywatną".

 
Krikler nie wyjaśnił, jakie są powody tej podróży ani jak długo ona potrwa. Jednak izraelski portal informacyjny Calcalist podał, że były szef koncernu Jukos ma zamiar odwiedzić swego "dawnego partnera biznesowego i przyjaciela Leonida Niewzlina".
 
Był on jednym z zastępców Chodorkowskiego, gdy zarządzał on Jukosem.
 
"Chodorkowski ma się też spotkać z Władimirem Dubowem i Michaiłem Brudno", również swymi współpracownikami z lat zarządzania Jukosem - poinformował Calcalist.
 
Trzej biznesmeni nie podzielili losu swego szefa i uniknęli aresztowania - w 2005 roku uciekli Izraela.
 
Chodorkowski po dziesięciu latach więzienia został 20 grudnia ułaskawiony przez Władimira Putina i wyjechał do Berlina, a następnie do Bazylei. Nie wiadomo, gdzie teraz mieszka.
 
Według szwajcarskich mediów żona Chodorkowskiego wraz z dwoma synami mieszka niedaleko znanego kurortu Montreux w kantonie Vaud. Rzecznik byłego szefa Jukosu nie potwierdził tych informacji.
 
Chodorkowski miał kontakty biznesowe w Szwajcarii jeszcze w czasie kierowania koncernem Jukos. Gdy był oskarżany o unikanie płacenia podatków i pranie pieniędzy, rosyjskie władze próbowały przejąć ok. 5 mld dolarów należących do Jukosu i zdeponowanych w Szwajcarii. Szwajcarskie władze odmówiły jednak przekazania tych środków, gdy doszły do wniosku, że oskarżenia pod adresem Chodorkowskiego są motywowane politycznie. Nie jest jasne, ile z tych środków należy bezpośrednio do Chodorkowskiego i czy ma on do nich dostęp.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Grzegorz Rosiak 06:09:52 | 2014-01-11
Prezydent Putin nie popuści zdeponowanych miliardów $ Chodorkowskiemu., które mogą być obrócone przeciw niemu. Mały błąd Chodokorkowskiego, i na chodniku się przwróci i nie wstanie. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tralala 00:05:26 | 2014-01-11
Przecież to Żydowski biznesmen robiący interesy w zydowskim stylu. To gdzie ma się udać jak nie do Izraela? Gdzie mu powiedzą co ma dalej robić jak nie tam.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obserwator 22:09:45 | 2014-01-10
Dlaczego mnie to nie dziwi.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook