Senat USA wzywa do nieużywania siły

(fot. tommy.chang / Foter.com / CC BY-NC-ND)

Senat USA przyjął rezolucję, w której wyraził poparcie dla suwerennego prawa narodu ukraińskiego do kształtowania demokratycznej i niepodległej przyszłości kraju oraz wezwał władze Ukrainy do powstrzymania się od przemocy wobec demonstrantów, grożąc sankcjami.

 
"Senat jest po stronie narodu ukraińskiego i wspiera jego suwerenne prawo do określania niepodległej i demokratycznej przyszłości swego kraju" - głosi rezolucja przyjęta we wtorek wieczorem przez amerykańskich senatorów.  
 
Uchwała jest reakcją na protesty, które trwają na Ukrainie od 21 listopada, gdy prezydent Wiktor Janukowycz zdecydował o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej kraju z Unią Europejską. Po kilkakrotnych brutalnych atakach milicji proeuropejskie protesty przerodziły się w demonstracje wymierzone we władze. 
 
W przyjętej rezolucji senatorowie USA wezwali przywódców Stanów Zjednoczonych i UE, by aktywnie współpracowali na rzecz "pokojowego i demokratycznego rozwiązania obecnego kryzysu", które przybliży Ukrainę do euroatlantyckiej wspólnoty oraz zapewni długoterminowe rozwiązanie problemów gospodarczych kraju.
 
Parlamentarzyści potępili decyzję władz ukraińskich o użyciu przemocy wobec pokojowych demonstrantów, co miało miejsce 30 listopada oraz 1 i 11 grudnia, wzywając do osądzenia osób odpowiedzialnych i natychmiastowego wypuszczenia na wolność wszystkich zatrzymanych demonstrantów.
 
Jednocześnie wezwali rząd Ukrainy do powstrzymania się od dalszego stosowania siły, a także do przestrzegania praw człowieka, w tym prawa narodu ukraińskiego do wolności słowa i zgromadzeń. Zagrozili, że w przeciwnym razie USA mogą wprowadzić sankcje. 
 
"W przypadku dalszej przemocy państwa wobec pokojowych demonstrantów prezydent USA i Kongres powinien rozważyć zastosowanie ukierunkowanych sankcji, w tym zakazu wydawania wiz i zamrożenia aktywów wobec osób odpowiedzialnych za wydawanie rozkazów lub użycie przemocy" - brzmi przyjęta rezolucja.
 
Rezolucja apeluje ponadto do demonstrantów, członków opozycji oraz społeczeństwa obywatelskiego o dialog na rzecz pojednania narodowego, a do wszystkich partii politycznych o powstrzymanie się od "mowy nienawiści lub działań antysemickich albo innego charakteru, które mogą bardziej podzielić społeczeństwo ukraińskie, potrzebujące obecnie jedności".
 
Sprawozdawcą rezolucji był demokratyczny senator Robert Menendez z New Jersey.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~misio 00:58:25 | 2014-01-09
Senat jest po stronie narodu ukraińskiego i wspiera jego suwerenne prawo do określania niepodległej i demokratycznej przyszłości swego kraju
.
Po Smoleńsku te wzniosłe amerykańskie deklaracje nie brzmią już niestety tak wiarygodnie jak kiedyś.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 00:30:56 | 2014-01-09
Oj, to chyba coś przegapiłam - Stany Zjednoczone przymierzały się do interwencji na Majdanie w Kijowie? Ale przecież na Majdanie Niepodległości nie ma ropy naftowej...tego... Ekhm.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook