Odmowa wiz dla Polaków wzrosła powyżej limitu

(fot. modernowl / Foter.com / CC BY-NC-SA)

W ubiegłym roku do 10,8 proc. wzrósł odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do USA - wynika ze statystyk Departamentu Stanu, do których dotarła PAP. To może stanąć na przeszkodzie w przyjęciu Polski do programu ruchu bezwizowego.

 
Wzrost ten oznacza, że Polska nie spełniłaby kryteriów wejścia do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), nawet gdyby Kongres USA kryteria te złagodził, o co od lat zabiegają władze w Warszawie.
 
W przyjętej w czerwcu przez Senat ustawie o reformie prawa imigracyjnego (wciąż nie zaaprobowała jej Izba Reprezentantów) znalazł się przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego. Miało to umożliwić Polsce wejście do programu tak, by polscy turyści, jak większość obywateli państw Unii Europejskiej, mogli bez wiz podróżować do Stanów Zjednoczonych.
 
W okresie od 1 października 2011 do 30 września 2012 roku odsetek odmów wiz dla Polaków wynosił 9,3 proc., a więc poniżej limitu 10 proc. W następnym okresie rocznym wzrósł jednak do 10,8 proc.
 
"Wyższy od ubiegłorocznego i oczekiwanego poziom odrzuceń wniosków o amerykańska wizę w Polsce musi frustrować. Traktujemy jednak te dane jako subiektywny wskaźnik, który nie zmienia naszych oczekiwań włączenia Polski w bezwizowy program Visa Waiver" - powiedział PAP w piątek ambasador w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. Podkreślił, że obecnie obowiązujące przepisy są "anachronizmem i kłócą się ze stosowaną w relacjach międzynarodowych zasadą wzajemności, a przede wszystkim z deklaracjami o przyjaźni, które płyną z najwyższego szczebla".
 
"Obecny stan nie tylko szkodzi naszej współpracy gospodarczej, kulturalnej czy naukowej, ale też znacząco hamuje turystykę z Polski do USA" - dodał. 
 
Nie wiadomo, z czego wynika wzrost odmów wizowych wydawanych przez amerykańskich konsulów w Polsce; nie wyjaśniają tego dane opublikowane przez Departament Stanu. Jak poinformował Schnepf, ambasada Polski zwróciła się jednak do USA z sugestią uproszczenia systemu składania wniosków o wizy. Obecny, odbywający się przez internet, jest zdaniem Schnepfa "nie tylko stresujący, ale przede wszystkim niejasny, a więc wywołujący wiele nieporozumień". Pytania zawarte w formularzu wizowym są niekiedy dwuznaczne i źle sformułowane - ocenia ambasador.
 
Schnepf nie traci jednak nadziei, że Polska wejdzie do programu bezwizowego i zapewnia o kontynuowaniu zabiegów, by rozwiązać tę kwestię. "Wierzę, że sprawy nabiorą tempa po tegorocznych cząstkowych wyborach do Kongresu, które skupiają obecnie uwagę członków obu izb na sprawach lokalnych" - powiedział.
 
Na razie ustawa imigracyjna, która łagodzi kryteria Visa Waiver Program, utknęła w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie poddana pod głosowanie przed jesiennymi wyborami. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych z konserwatywnym ruchem Tea Party, jest przeciwnych jej przyjmowaniu, argumentując, że doprowadzi ona do zwiększenia nielegalnej imigracji do USA z Meksyku. Ustawa otwiera bowiem drogę do uzyskania obywatelstwa dla 11 milionów mieszkających w USA nielegalnych imigrantów, głównie Latynosów.
 
Reforma może mieć jednak kluczowe znaczenie w kampanii przed prezydenckimi wyborami w 2016 roku. To po wyborach prezydenckich w 2008 roku, przegranych przez Republikanów m.in. za sprawą masowego poparcia Latynosów dla Baracka Obamy, część Partii Republikańskiej uznała, że trzeba odstąpić od dotychczasowego twardego kursu - czyli "żadnej amnestii" dla nielegalnych imigrantów.   
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Georg 22:52:24 | 2014-01-20
Dziś mogę mieszkac i pracowac legalnie w Paryżu, Berlinie, Barcelonie , Londynie . Kto rozsądny pojedzie do Stanów poniewierac się nielegalnie ? Jesteśmy D Y S K R Y M I N O W A N I . Uczciwym ludziom odmawia się wiz turystycznych . Ogólnie patrząc jest to czysta polityka ( DYSKRIMANCJA)  Panowie Konsulowie puknijcie się w czoła co robicie, mam przykłady wśród znajomych gdzie bezsensownie odmawiacie wiz ludziom , którzy chcą pojechac w celach wyłącznie turystycznych.  Ameryka to żadna atrakcja jeżeli chodzi o pozostanie. Mam znajomych w USA i jest odwrotnie ,wszyscy Polacy spieprzają z tamtąd do Europy !!!!!!!!! Więc po co ten cyrk z wizami ? Odpowiedź -  KASA 160 USD Od biednego Polaka bez względu na to czy wize dadzą czy nie . Policzcie ile to w skali roku ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~3292 63355888 11:22:37 | 2014-01-04
Wycofać ruch bezwizowy z tym krajem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cogito 22:19:59 | 2014-01-03
Otrzymanie wizy nie gwarantuje jeszcze wjazdu na teren USA. Na lotnisku trzeba jeszcze przejść rozmowę z urzędnikiem celnym (około 25 min.). Nie zawsze jest łatwo. A odmowa na lotnisku kończy się adnotacją, która na zawsze pozostaje już w „teczce”. Każdy następny formularz wizowy zawiera pytania typu: czy ubiegasz się o tę samą wizę,  czy odmówiono kiedyś przyznania wizy, czy odmówiono prawa wjazdu, czy miały miejsce jakiekolwiek wezwania na wyjaśnienie czy skrócenie / ekstradycja pobytu.

Te formularze nie są wcale głupio ułożone. One są celowo ułożone tak, by jakakolwiek próba "podreperowania" rzeczywistości wyszła na jaw. A jak wyjdzie, jest to równoznaczne z przestępstwem podawania nieprawdziwych informacji i "czerwonym światłem" na przyszłość.

To wszystko jest jednym wielkim "targiem niewolników", traktowaniem ludzi z Polski, ale nie tylko, jak osoby niższej kategorii. Nikt nie baczy na zmęczenie (10 h lotu), stres, brak biegłego angielskiego z uwzględnieniem słownictwa jakie stawia sytuacja... A potem nikt ci nic nie mówi, tylko prowadzą cię do poczekalni, nie możesz zadzwonić i nie wiesz, czy za kilaka godzin nie będziesz siedział w samolocie powrotnym do kraju. Ja dostałem bez problemu odpowiednie pieczątki, ale byli i tacy (z dziećmi na rękach) co wracali do domu…

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?