Przygotowania do Nowego Roku na Majdanie

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Uczestnicy trwających już drugi miesiąc demonstracji antyrządowych na Majdanie Niepodległości w Kijowie przygotowują się do powitania Nowego Roku. Milicja narzeka na skargi od obywateli, niezadowolonych z niedogodności związanych z długotrwałym protestem.

 

W godzinach porannych we wtorek ludzie mieszkający w miasteczku namiotowym w centrum stolicy Ukrainy sprzątali Majdan Niepodległości i ozdabiali noworoczne choinki. Wieczorem odbędzie się tu koncert ukraińskich gwiazd, a tuż przed północą Ukraińcy spróbują pobić rekord Guinnessa pod względem największej liczby osób wykonujących hymn państwowy.

 

Na Majdanie obowiązuje ścisły zakaz spożywania alkoholu, w związku z czym sztab protestów zakupił tysiąc butelek bezalkoholowego szampana i cukierki, które będą rozdawane zgromadzonym.

 

Kijowska milicja, której funkcjonariusze od początku wymierzonych w rząd akcji praktycznie nie mają wstępu na tzw. Euromajdan, ogłosiła tymczasem, że dostaje skargi od mieszkańców Kijowa niezadowolonych z utrudnień w centrum miasta. Tylko w ciągu ostatniej doby takich skarg nadeszło 16 - poinformowało MSW.

 

Obywatele narzekają, że miasteczko namiotowe utrudnia pracę służb komunalnych, a pracownicy znajdujących się w okolicach Majdanu Niepodległości biur nie mogą normalnie dostać się do pracy. Milicja poinformowała także o gwałcie, do którego miało dojść w jednym z namiotów. Przestępstwo zgłosiła kobieta, która padła jego ofiarą. Zebrani na Majdanie zwolennicy opozycji twierdzą, że informacja ta jest prowokacją, która ma zdyskredytować uczestników protestów.

 

Spoza stolicy nadchodzą tymczasem kolejne informacje o nękaniu przez władze i związanych z nimi ludzi działaczy antyrządowych organizacji. W Charkowie spalono w poniedziałek piąty z kolei samochód należący do miejscowych działaczy Euromajdanu. W Chersoniu na południu kraju nieznani sprawcy pobili radnego opozycyjnej Batkiwszczyny, który uczestniczył w protestach w Kijowie.

 

Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Po kilku brutalnych akcjach milicji wobec uczestników demonstracji rozbili oni miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie i zaczęli żądać zmiany władz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?