W Kijowie rozpoczął się kolejny wiec opozycji

(fot. PAP/EPA)

Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w niedzielę w Kijowie na kolejnym wiecu opozycji, która domaga się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

 

Jest to już 32. dzień protestów na głównym placu stolicy Ukrainy, Majdanie Niepodległości. Wiec rozpoczął się modlitwą, którą odmówili przedstawiciele ukraińskich Kościołów. Po nich na scenie Majdanu mają pojawić się opozycyjni politycy, którzy zapowiedzieli, że ogłoszą plan dalszych działań.

 

W sobotę przywódcy opozycji - Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok - wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że celem ich akcji jest przypomnienie władzom, że zgromadzonych na Majdanie ludzi nie należy ignorować.

 

Demonstracje na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy władze zdecydowały, że wstrzymują przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE.

 

Po brutalnym ataku milicji na Majdan Niepodległości nad ranem 30 listopada oraz po zamieszkach w okolicach administracji prezydenckiej w Kijowie 1 grudnia, demonstracje prounijne przerodziły się w wystąpienia antyrządowe.

 

11 grudnia wojska wewnętrzne MSW i oddziały specjalne milicji Berkut podjęły próbę przejęcia kontroli nad Majdanem, jednak po czterech godzinach przepychanek wycofały się na swoje pozycje.

 

Wyekwipowani w kaski, pałki i tarcze milicjanci natarli na Majdan w czasie, gdy na Ukrainie składała wizytę szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~misio 19:40:05 | 2013-12-22
nieco światła na ukraińskie wydarzenia może rzucać fakt, że za Kliczką i jego Udarem stoi niemiecka Fundacja Adenauera, skądinąd znana z układania sceny politycznej również w Polsce.
A w międzyczasie na Ukrainie kręci się filmy o "polskich bandach":
http://vod.gazetapolska.pl/5667-na-ukrainie-powstal-antypolski-film-wojenny-o-polskiej-bandzie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:37:35 | 2013-12-22
Ja nie rozumiem tych manifestacji. Demokracja polega na tym, że rząd ma określony okres działania, czyli kadencję, a potem są wybory i można wybrać kolejny rząd.

To, co UE oferuje Ukrainie, jest dla niej nieopłacalne, dlatego obecny rząd porozumienia na obecnych warunkach nie podpisze.

Opozycja, zamiast robić zamęt, niech przygotuje się do wyborów i jak wygre je, to może podpisywać umowy z UE.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook