"Mapa drogowa" stosunków rosyjsko-polskich

(fot. EPA/JULIEN WARNAND)

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski Siergiej Ławrow i Radosław Sikorski podpiszą w czwartek w Warszawie oświadczenie "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich", swoistą "mapę drogową" prowadzącą do podniesienia jakości stosunków dwustronnych.

 

Poinformowało o tym we wtorek MSZ Federacji Rosyjskiej, anonsując czwartkową roboczą wizytę Ławrowa w Warszawie. MSZ FR przekazało, że ministrowie będą przewodniczyć posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

 

Według rosyjskiego MSZ podpisane zostanie też wspólne oświadczenie dotyczące Roku Rosji w Polsce i Polski w Rosji planowanego na 2015 rok.

 

MSZ Rosji zaznaczyło, że "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich" to pierwszy taki dokument między Rosją i Polską. "Uważamy go za +mapę drogową+ wspólnej pracy ukierunkowanej na podniesienie w perspektywie średnioterminowej dwustronnych kontaktów na nowy, jakościowo wyższy poziom" - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych.

 

MSZ FR przekazało, że uczestnicy posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej szczegółowo przeanalizują stan relacji dwustronnych, a także nakreślą konkretne kroki zmierzające do ich dalszego rozwoju w kluczowych dziedzinach; przedyskutowane zostaną również aktualne problemy międzynarodowe oraz kwestie umocnienia bezpieczeństwa i współpracy na kontynencie europejskim.

 

Rosyjskie MSZ podało, że wśród omawianych tematów będą m.in. "kroki zmierzające do rozszerzenia innowacyjnych i infrastrukturalnych projektów, kontaktów między firmami małego i średniego biznesu oraz współpracy między organizacjami przedsiębiorców z obu krajów".

 

"Strona rosyjska nie zamierza uchylać się od poruszania trudnych tematów, w tym kwestii tworzenia reżimu największego uprzywilejowania dla wzajemnych inwestycji i zapewnienia rosyjskim operatorom gospodarczym niedyskryminacyjnych warunków pracy na polskim rynku" - poinformowało MSZ Rosji.

 

Resort spraw zagranicznych FR podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Rosji w Europie Środkowej i Wschodniej; w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku dwustronne obroty handlowe osiągnęły wartość 20 mld dolarów.

 

W ubiegłą środę, 11 grudnia, wizytę Ławrowa w Polsce zapowiedział już rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. Od źródła zbliżonego do polskiej dyplomacji PAP dowiedziała się wówczas, że rozmowy ministrów - poza problemami stosunków polsko-rosyjskich - dotyczyć będą też sytuacji na Ukrainie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~typ 20:19:11 | 2013-12-17
Rozumiem że decyzja Putina o rakietach koło Kalningradu to pierwsza stacja tej mapy drogowej:- ))....Na pewno przyczyni sie do  podniesienie w perspektywie średnioterminowej dwustronnych kontaktów na nowy, jakościowo wyższy poziom")

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?