Ashton: Janukowycz gotowy do dialogu

(fot. PAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapewnił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, że gotów jest do dialogu z oponentami i nadal chce podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Informuje o tym rozesłane mediom w środę oświadczenie unijnej polityk.

 
"W trakcie długiej dyskusji, którą przeprowadziłam z prezydentem, zapewnił mnie on, że gotów jest do dialogu, a ja apeluję, by do niego przystąpił" - czytamy w komunikacie Ashton.
 
"Potwierdził także (Janukowycz) pragnienie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Omówiłam z nim konieczność uwolnienia wszystkich aresztowanych i zapewnienia uczciwego śledztwa, które doprowadzi do pociągnięcia do odpowiedzialności winnych użycia siły" - podkreśliła Ashton.
 
Szefowa unijnej dyplomacji poinformowała, że podczas swej wizyty na Ukrainie spotkała się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, opozycją i trzema byłymi prezydentami: Leonidem Krawczukiem, Leonidem Kuczmą i Wiktorem Juszczenką.
 
Z rozmów z nimi "wywnioskowałam, że działania policji, do których doszło minionej nocy, bardziej niż poprzednio utrudniają początek dialogu politycznego. W najbliższym czasie postaram się przeanalizować wszystkie możliwe sposoby zagwarantowania, że pokojowe rozwiązanie wciąż jeszcze jest możliwe. Będzie wymagać ogromnej śmiałości politycznej i zdecydowania" - zaznaczyła.
 
Ashton po raz kolejny wyraziła głębokie zaniepokojenie działaniami władz wobec uczestników trwających w Kijowie demonstracji prounijnych.
 
"Byłam pod wielkim wrażeniem pokojowego charakteru odważnych akcji na rzecz poparcia dążeń europejskich. Potępiam użycie siły i przemoc, które nie mogą być odpowiedzią na pokojowe demonstracje, apeluję o zachowanie maksymalnej powściągliwości" - czytamy w oświadczeniu szefowej dyplomacji UE.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook