"Ukraina to Europa!", "Precz z bandą"

(fot. EPA/FILIP SINGER)

 Wiele tysięcy ludzi zebrało się w niedzielę w Kijowie przed pomnikiem wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki na demonstracji na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE. "Ukraina to Europa!" i "Precz z bandą" - raz po raz wykrzykiwali zgromadzeni pod adresem władz.

 

Tłum demonstrantów powalił w niedzielę barierki na Majdanie Niepodległości w Kijowie, który dotychczas chroniony był przez oddziały specjalne milicji Berkut. Ludzie wdrapują się na stojący na Majdanie ciężki sprzęt i krzyczą "Rewolucja".

 

Tymczasem w stronę Majdanu Niepodległości zmierzała ogromna kolumna ludzi, którzy schodzili się przylegającymi do placu ulicami.

 

Niedzielny protest to wyraz sprzeciwu wobec niepodpisania w miniony piątek umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Demonstracje w Kijowie i innych ukraińskich miastach trwają od 21 listopada, kiedy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania tej umowy.

 

Decyzję o zamrożeniu relacji z Brukselą podjął na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. W niedzielę, przed demonstracją powiedział, że zrobi wszystko, żeby przyspieszyć proces zbliżania Ukrainy z Unią Europejską. - Zrobię wszystko, co zależy ode mnie, żeby przyspieszyć proces zbliżenia Ukrainy do UE - brzmi oświadczenie biura prasowego prezydenta, cytowane przez agencję Interfax.

 

- Ukraina dokonała własnego wyboru geopolitycznego. Jesteśmy Europejczykami i nasza droga została określona przez historię. Jednocześnie nasze państwo, o czym jestem głęboko przekonany, powinno się integrować ze wspólnotą narodów europejskich jako równy partner, który będzie szanowany i z którym będą się liczyć - czytamy w oświadczeniu wydanym z okazji rocznicy referendum ws. niepodległości Ukrainy z 1991 r.

 

W sobotę wieczorem premier Ukrainy Mykoła Azarow poinformował w wywiadzie telewizyjnym, że prezydent Janukowycz uda się do Moskwy po planowanej wizycie w Chinach 3-6 grudnia. Azarow nie podał terminu wizyty w Rosji.W Kijowie znajdują się politycy z Polski, m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

- Przyjechaliśmy, żeby wesprzeć dążenia społeczeństwa ukraińskiego do wejścia do UE - powiedział dziennikarzom Kaczyński.

 

W sobotę nad ranem na Majdan Niepodległości w Kijowie wkroczyli milicjanci Berkuta, którzy rozpędzili demonstrację, bijąc ludzi pałkami i rozpylając gaz łzawiący.

 

Rannych zostało kilkadziesiąt osób, w tym dwóch obywateli polskich. W sobotę późnym popołudniem w Kijowie ponownie zebrały się tłumy, które domagały się tym razem zmiany władzy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wojtas 06:36:49 | 2014-11-27
A dlaczego nie pod pomnikiem Stepana Bandery?

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 03:52:47 | 2014-11-27
"Ukraina to Europa!"

No nie wiem, z gloryfikacją bestialskich banderowskich zbrodniarzy to od tej "europy" raczej mocno odstają i bardziej pasują do jakiejś azjatyckiej stepowej dziczy.

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fazi 01:36:13 | 2014-11-27
Ukraincy popsują nam tylko gospodarkę która i tak już ledwo zipie ,im tylko zależy na unijnych zarobkach i tym żeby nie było wiz żeby mogli zmyć się z tej Ukrainy jak tchórzliwe kundle. Po za tym pamiętam historie , Ukraińcy myślą że zapomnieliśmy już chyba o tym czego dokonali w Wołyniu ? ilu naszych brutalnie wymordowali ? Dokonali ludobójstwa , zabijali bezbronnych kobiety dzieci , bez wyjątku , znęcali się , dopuszczali się gwałtów itp. obrzydliwych rzeczy , nie zapominajcie Polacy , to niewdzięczny naród ,Jak mamy ich wpuscic do uni to  lepiej by było stanąć po stronie Rosji niż wpieprzać się między wódkę a zakąske

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:21:49 | 2013-12-01
Jak widać, w sprawy Ukrainy ingerują obce kraje, w tym Polska. To jest absolutnie niedopuszczalne.

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?