Protest przeciwko rezygnacji z umowy z UE

(fot. EPA/Siergiej Dolczenko)

Na Ukrainie trwają w sobotę protesty zwolenników integracji europejskiej przeciw decyzji władz o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Według różnych ocen w Kijowie demonstrowało wieczorem od tysiąca do 3 tys. osób.

 

Akcja o nazwie "EuroMajdan" odbywa się na znanym z czasów pomarańczowej rewolucji centralnym placu stolicy, Majdanie Niepodległości.

 

Obecni na placu ludzie słuchają przemówień działaczy społecznych i polityków, nawołujących do przyjścia w niedzielę na wielką akcję poparcia dla umowy stowarzyszeniowej, organizowaną przez opozycję.

 

W sobotę rankiem, gdy władze miejskie zaczęły ogradzać barierkami budowaną z metalowych elementów choinkę noworoczną, na Majdanie doszło do niewielkich potyczek z milicyjnymi oddziałami specjalnymi.

 

Choć poza tym sytuacja jest spokojna, media donoszą, że w nocy z soboty na niedzielę władze postarają się usunąć demonstrujących z placu, ponieważ na niedzielę rano zaplanowano tam mityng rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

Ponadto napływają informacje ze wschodu kraju, mówiące o rekrutacji chętnych do wyjazdu do Kijowa na niedzielne akcje, organizowane przez władze. Według portalu "Nowosti Donbassa" w sobotę z obwodu donieckiego wyruszyło w kierunku stolicy kilka autobusów ze studentami miejscowych uczelni.

 

Zwolennicy zbliżenia Ukrainy z Zachodem demonstrują od czwartku, kiedy rząd premiera Mykoły Azarowa ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do zaplanowanego w przyszłym tygodniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

 

Protesty, gromadzące od kilku tysięcy osób, jak we Lwowie i Kijowie, do kilkuset lub nawet kilkudziesięciu w mniejszych miastach, odbywają się zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?