Islamiści "muszą zaakceptować pewne reguły"

Mohammed Mursi (fot. PAP/EPA/AL-MASRY AL-YOUM)

Islamiści "muszą zaakceptować pewne reguły", zanim będą mogli nawiązać z nami dialog - oświadczył w niedzielę egipski minister solidarności społecznej Ahmed al-Borai. Jest to odpowiedź rządu na wezwanie do dialogu, z jakim wystąpili poprzedniego dnia Bracia Muzułmańscy.

 
W Egipcie, gdzie po aresztowaniu 3 lipca urzędującego prezydenta Mohammeda Mursiego doszło do głębokiego podziału na jego zwolenników i zwolenników władzy przejściowej ustanowionej przez siły zbrojne w drodze zamachu stanu, komitet złożony z sędziów zalecił w sobotę rozwiązanie islamskiej Partii Wolności i Sprawiedliwości.
 
Jest ona politycznym skrzydłem Bractwa Muzułmańskiego, które wygrało wybory parlamentarne w 2011 roku i następnie w czerwcu 2012 r. wybory prezydenckie.
 
W sierpniu wojsko stłumiło krwawo demonstracje zwolenników proislamskiego prezydenta Mursiego; ponad tysiąc osób zostało zabitych i kilka tysięcy aresztowanych.
 
W sobotę koalicja sił popierających Mursiego zaapelowała "do wszystkich sił politycznych" o podjęcie dialogu. Nie było to jednak wezwanie skierowane do tymczasowego prezydenta i do władz.
 
Mohammed Biszr, członek kierownictwa Braci Muzułmańskich, wyjaśnił w niedzielę przedstawicielom mediów, że inicjatywa ta "nie była zaadresowana ani do rządu, ani do sił zbrojnych", lecz podjęto ją "z myślą o poszerzeniu koalicji" o tych wszystkich, którzy "mogą nie zgadzać się z Braćmi Muzułmańskimi, lecz popierają proces demokratyczny" w Egipcie.
 
Jednocześnie, jak podkreśla AFP, sobotni apel Braci Muzułmańskich po raz pierwszy nie wysuwa bezpośrednio jako warunku dialogu powrotu do władzy Mohammeda Mursiego; zazwyczaj Bractwo uzależniało od tego wszelki dialog.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?