29 mln ludzi na świecie żyje jak niewolnicy

(fot. Zyan / Foter / CC BY)

Na całym świecie aż 29 milionów ludzi żyje jak niewolnicy - wynika z opublikowanego w czwartek raportu fundacji Walk Free. Wśród 162 ujętych w zestawieniu państw najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Mauretanii i Haiti. Polska zajęła 61. miejsce.

 

"Global Slavery Index" na podstawie własnych informacji i danych UNICEF-u(Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) ustalił, ilu ludzi w badanym kraju żyje w warunkach czyniących z nich niewolników. Chodzi m.in. o wykonywanie pracy przymusowej, zmuszanie do pracy w zamian za spłatę długów, handel ludźmi, wymuszane małżeństwa oraz wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy.

 

Przy obliczaniu indeksu dla każdego badanego kraju przeanalizowano pięć dziedzin: działania podjęte przez władze kraju w celu walki z niewolnictwem, gwarancja przestrzegania przysługujących obywatelom praw człowieka, poziom rozwoju gospodarczego i społecznego, stabilność wewnętrzna kraju (mierzona np. korupcją), poziom dyskryminacji kobiet.

 

Indeks każdego kraju to kombinacja trzech czynników: szacowanej powszechności niewolnictwa (składa się na 95 proc. oceny), wielkości przemytu ludzi z i do kraju (2,5 proc.) oraz powszechności występowania małżeństw zawieranych z niepełnoletnimi (2,5 proc. ).

 

Spośród 162 wziętych pod uwagę państw odsetek mieszkańców żyjących jak niewolnicy jest najwyższy w Mauretanii; na 3,8 mln mieszkańców jest to aż 140-160 tys. ludzi.

 

Na drugim miejscu znalazło się Haiti, gdzie jedno na dziesięcioro dzieci jest wykorzystywane do pracy. Na trzecim - Pakistan, państwo ze słabą władzą centralną i słabo kontrolowaną granicą z ogarniętym konfliktem wewnętrznym Afganistanem, gdzie ok. 1,8 mln osób pracą w niewolniczych warunkach odpracowuje długi. Czwarte miejsce zajęły Indie, głównie dzięki wysokim statystykom dotyczącym zawierania wymuszonych małżeństw i zmuszania dzieci do pracy.

 

W liczbach bezwzględnych najwięcej niewolników żyje w Indiach, Chinach, Pakistanie i Nigerii.

 

Polska zajęła 61. miejsce na 162 możliwych, ex aequo ze Słowacją i Chorwacją. Najgorzej wypada pod względem dyskryminacji kobiet, rozwoju społeczno-gospodarczego i gwarancji przestrzegania praw człowieka.

 

Na 33 kraje europejskie Polska jest ósma - za otwierającą regionalne zestawienie Albanią oraz m.in. Czarnogórą, Czechami, Węgrami i Bułgarią. Dalsze, a więc bardziej korzystne pozycje zajęły m.in. Turcja, Rumunia, państwa bałtyckie oraz państwa zachodniej Europy.

 

Walk Free Foundation powstała w ubiegłym roku z inicjatywy australijskiego potentata w branży wydobywczej, Andrew Forresta. Stworzony przez nią indeks niewolnictwa uzyskał wsparcie wielu osobistości, m.in. byłej sekretarz stanu USA Hillary Clinton, byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira czy współzałożyciela firmy Microsoft Billa Gatesa.

 

"Apeluję do politycznych przywódców, by potraktowali ten raport jako wezwanie do działania i dalszego reagowania na tego rodzaju przestępstwa" - napisała Clinton w wydanym oświadczeniu. Indeks nie jest może idealny, ale to dobry punkt wyjścia - dodała.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: niewolnictwo

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Dawid 17:23:11 | 2013-10-17
29 milionów ludzi to chyba w Polsce zyje jak niewolnicy! Pracujemy a zabiera nam się 70% owoców naszej pracy na podatki (wraz z ZUS i VAT). Jak to nazwać inaczej niż formą niewolnictwa? Niewolnik w starożytnym Rzymie mógł sobie zostawić kilkanaście procent, chyba z 17%. Więc nieowlnik zostawiał sobie niemal 20%, my możemy zachowac niecałe 30% (Centrum Adama Smitha podaje, że to jeszcze więcej niż 70% się nam zbaiera, mi jak wyliczałem wyszło 70% - widocznie czegoś nie uwzględniłem).

Socjalistom takim jak profeosr Krugman marzy się by było to jeszcze więcej - mówił kiedyś, że oddawanie państwu 90% swojego bogactwa byłoby optymalne. Co na to Kościół? Czemu Kościół nie staje w naszej obronie? Przecież dawna stara katolicka zasada głosi, że podatek sprawiedliwy to dziesięcina (10%).

Tak więc 29 milionów niewolników to jest w samej Polsce.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook