Powstaje mur na granicy Turcji z Syrią

(fot. izahorsky / flickr.com / CC BY-NC-ND)

Turcja buduje dwumetrowej wysokości mur wzdłuż granicy z Syrią, aby zahamować przemyt i falę uchodźców z ogarniętego wojną domową kraju - poinformowały w poniedziałek władze w Ankarze.

 
Prace przy fundamentach muru rozpoczęto w miejscowości Nusaybin. "Do tej pory nie mieliśmy w Nusaybin problemów z bezpieczeństwem, lecz teren jest wyjątkowo łatwy do nielegalnego przejścia oraz do przemytu. Tam właściwie prawie nie ma zabezpieczonej granicy" - powiedział przedstawiciel rządu w Ankarze.
 
Mur obejmie tylko wycinek 900-kilometrowej granicy turecko-syryjskiej. 
 
Turcja obawia się rozlania się na swe terytorium przemocy z Syrii. W Turcji znalazło dotąd schronienie pół miliona z dwóch milionów syryjskich uchodźców, którzy uciekli za granicę przed wojną domową.
 
Ankara, która była kiedyś sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, jest obecnie jednym z  najostrzejszych krytyków reżimu w Damaszku. Władze tureckie opowiedziały się za interwencją zbrojną USA po użyciu broni chemicznej w Syrii, a nawet sygnalizowały, że uważają planowany przez USA atak za zbyt ograniczony, jeśli chodzi o skalę i cele.
 
Turcja jest ważnym kanałem pomocy humanitarnej dla Syrii i - według mediów - umożliwia przerzucanie zaopatrzenia dla rebeliantów walczących z wojskami Asada. Aby wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Syrią, rząd Turcji wysłał tam we wrześniu dodatkowe oddziały wojskowe.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?