Belgia za prawem do eutanazji dla nieletnich

(Fot. martinak15 / Foter / CC BY)

Około trzech czwartych Belgów opowiada się za rozszerzeniem prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, cierpiące na nieuleczalną chorobę lub chorych na Alzheimera - wynika z sondażu opublikowanego w środę w dzienniku "La Libre Belgique".

 

Badanie na zlecenie tej gazety i publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego RTBF przeprowadzono w czasie, gdy do senackich komisji sprawiedliwości i spraw społecznych powraca debata na temat ewentualnej nowelizacji przepisów o eutanazji sprzed 11 lat. Z sondażu wynika, że 38 proc. Belgów "całkowicie popiera", a 36 proc. "raczej popiera" rozszerzenie prawa do eutanazji na osoby poniżej 18. roku życia, głównie takie, które nie są w stanie zwrócić się o śmierć na życzenie, gdyż są w śpiączce lub od dawna są w stanie wegetatywnym.

 

Jest to hipotetyczna sytuacja - podkreśla "La Libre Belgique", wyjaśniając, że członkowie izby wyższej będą dyskutowali na temat tego, czy eutanazja powinna być dostępna dla młodych ludzi, którzy są w stanie samodzielnie się jej domagać.

 

Ponadto 79 proc. Belgów popiera prawo do eutanazji dla osób starszych cierpiących na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera lub otępienie naczyniowe - czytamy. Chodzi o takie osoby, których stan pozwala im prosić o eutanazję.

 

"Wśród opinii publicznej, nawet wyborców chadeckich i centrowych, obecnie panuje zgoda co do rozszerzenia prawa dotyczącego eutanazji" - podsumowuje "La Libre Belgique".

 

We wtorek w belgijskich mediach szerokim echem odbiła się historia 44-letniego transseksualisty, który w poniedziałek poddał się eutanazji, choć nie cierpiał na śmiertelną chorobę. Jego decyzja wywołana była nieudanymi operacjami zmiany płci z kobiety na mężczyznę.

 

Według lekarza, który uczestniczył w eutanazji, spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do jej przeprowadzenia. "W tym przypadku możemy mówić o cierpieniach psychicznych nie do zniesienia" - powiedział lekarz Wim Distlemans z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.

 

Zgodnie z prawem z 2002 roku w Belgii eutanazja jest dopuszczalna, jeżeli pełnoletni świadomy swoich czynów pacjent domaga się śmierci "dobrowolnie, w sposób przemyślany i czyni to wielokrotnie" i jeżeli nie jest poddany naciskom zewnętrznym. Jego choroba musi być nieuleczalna, a cierpienie fizyczne lub psychiczne "stałe i niedające się wytrzymać, bez możliwości jego złagodzenia".

 

W 2012 roku w Belgii zarejestrowano 1432 przypadki eutanazji, co było największą liczbą od 2002 roku.

 

Krajem, który jako pierwszy zalegalizował eutanazję osób poniżej 18. roku życia, była Holandia w 1988 r.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: eutanazja, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Dobra Wrózka 21:06:43 | 2013-10-02
KTO REGULARNIE ODWIEDZA CHORYCH OPUSZCZONYCH PRZEZ RODZINY W DOMACH OPIEKI I DPS? tEN CO TEGO NIE ROBI NIE MA PRAWA WYPOWIADAC SIE O EUTANAZJI.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anakin 20:54:18 | 2013-10-02
jeśli chodzi o transeksualiste, to przyczyną nie była "nieudana" zmiana płci. Zmaina była udana. Tylko była "niesatysfakcjonująca".

Innym słowem pochopna. A niedawno zmieniono płeć 5-latka. Jak się okaże to pomyłką to się go później po prostu zabije.

Najważneijsze by nikt nie cierpial.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomek 18:28:23 | 2013-10-02
O ja cie.... Co to się w tym świecie dzieje? 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook