Biały Dom: podróż Obamy do Azji odwołana

(fot. PAP/EPA/DENNIS BRACK / POOL)

W związku z paraliżem rządu federalnego prezydent Barack Obama odwołał planowaną na przyszły tydzień podróż do Azji, gdzie miał m.in. wziąć udział w szczycie państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) - poinformował w czwartek Biały Dom.

 
Komunikat głosi, że decyzję podjęto ze względu na możliwe problemy ze zorganizowaniem podróży w związku z kryzysem budżetowym i determinacją prezydenta, by naciskać na jak najszybsze rozwiązanie patowej sytuacji w kraju.
 
Podróż obejmowała pierwotnie cztery kraje: Indonezję, Brunei, Malezję i Filipiny; Obama miał wylecieć w sobotę wieczorem. 
 
Szczyt APEC rozpoczyna się w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Bali; dwa dni później w Brunei rusza szczyt państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), łączącego USA i ich sojuszników w regionie.
 
O swojej nieobecności Obama poinformował telefonicznie prezydenta Indonezji i sułtana Brunei - podał Biały Dom.
 
O skróceniu podróży z powodu wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i odwołaniu wizyty w Malezji i na Filipinach Biały Dom powiadomił już w środę. 
 
We wszystkich czterech krajach prezydenta ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry.
 
Obecny paraliż rządu USA jest spowodowany nieuchwaleniem przez Kongres ustawy budżetowej.
 
Amerykański prezydent już wcześniej dwukrotnie odwoływał wizyty w Azji w 2010 roku - raz musiał zostać w Waszyngtonie z powodu głosowania nad ustawą o opiece zdrowotnej, a drugi raz przyczyną był wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook