Tragedia u brzegów Lampedusy. "To hańba"

(fot. EPA/NINO RANDAZZO)

Do około 200 wzrośnie liczba ofiar czwartkowej katastrofy statku z imigrantami koło włoskiej wyspy Lampedusa. Pod przewróconym wrakiem i na pokładzie płetwonurkowie zlokalizowali dziesiątki ciał imigrantów. Piątek będzie dniem żałoby narodowej.

 

Ekipy ratunkowe poinformowały, że pod wrakiem znaleziono około 40 ciał, a dziesiątki ciał - być może nawet około stu - na pokładzie. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

 

Informacje o znalezieniu wielu ciał ofiar potwierdził wicepremier, szef MSW Angelino Alfano, który przyjechał na Lampedusę. lfano powiedział po wyjściu z hangaru, gdzie urządzono tymczasową kostnicę: "Widziałem ciała, to widok przerażający, scena, która przynosi hańbę Zachodowi i Europie". Alfano wyraził nadzieję, że tragedia ta pozwoli Europie "otworzyć oczy" na dramaty rozgrywające się na Lampedusie.

 

>>Przeczytaj też - Papież na Lampedusie: prosimy o przebaczenie

 

Rząd Enrico Letty ogłosił piątek dniem żałoby narodowej.

 

Włoska policja aresztowała na brzegu jednego z rozbitków - młodego Tunezyjczyka, rozpoznanego przez uchodźców jako przemytnik, który był współorganizatorem próby przeprawy do Włoch drogą morską.

 

To tragedia bez precedensu - mówią lekarze na włoskiej wyspie, gdzie - jak informują władze - brakuje miejsc zarówno dla wyławianych ciał ofiar, jak i rozbitków, którym potrzeba jest pomoc medyczna. W tamtejszym ośrodku dla uchodźców nie ma miejsc. Wcześniej, w nocy ze środy na czwartek, przybyło na wyspę ponad 460 uciekinierów z Afryki.

 

Uchodźcy poinformowali, że na ich statku było około 500 osób.

 

Pół mili od brzegu w czwartek rano na pokładzie jednostki z nielegalnymi imigrantami wybuchł pożar. Według karabinierów to uchodźcy podpalili koce na pokładzie, by w ten sposób mogła ich dostrzec straż przybrzeżna i przetransportować na ląd.

 

Gdy płomienie rozprzestrzeniły się, a statek zaczął się przewracać, ludzie wskoczyli do wody. Alarm podniosły załogi stojących w pobliżu kutrów rybackich widząc pożar i ciała ofiar unoszące się na wodzie.

 

Na profilu papieża Franciszka na Twitterze zamieszczono jego apel o modlitwę za ofiary tragedii. Media przytaczają też słowa papieża, który na wiadomość o tym, co się stało, powiedział: "To hańba i nieludzki kryzys".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.63

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zwany aryjczykiem 21:49:50 | 2013-10-03
Przepraszam - dla kogo hańba?
Czy ci ludzie nie wiedzieli, na co się decydują i jakie się z tym wiąże ryzyko?

Gdyby to był statek z gejami uciekającymi z Arabii Saudyjskiej to pewnie by była hańba a tak? Po prostu niedudane transakcja????

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~X-58 16:20:03 | 2013-10-03
To hańba dla "obżartego świata" jeżeli nędza może na tym świecie doprowadzać ludzi do podejmowania tak skrajnego ryzyka.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

velario 16:14:05 | 2013-10-03
Przepraszam - dla kogo hańba?
Czy ci ludzie nie wiedzieli, na co się decydują i jakie się z tym wiąże ryzyko?
 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook