Indonezja: zatonął statek z imigrantami

Statek wiozący do Australii imigrantów głównie z Bliskiego Wschodu zatonął u wybrzeży Indonezji. Utonęło 20 osób, w większości dzieci, 75 osób zaginęło, a 25 zdołało się uratować - poinformowała w piątek indonezyjska policja.

 
Według doniesień telewizji Metro mieszkańcy prowincji Jawa Zachodnia znaleźli w wodzie 20 ciał. Na pokładzie jednostki znajdowało się, według niepotwierdzonych źródeł, 120 osób.
 
Poszukiwania, prowadzone przez cztery indonezyjskie okręty ratownicze, zostały zawieszone w piątek z powodu nadchodzącej nocy i zostaną wznowione w sobotę o świcie.
 
Imigranci, którzy wyruszyli z portu rybackiego Pelabuhan Ratu w południowo-zachodniej części wyspy Jawa, chcieli dotrzeć do Wyspy Bożego Narodzenia, aby tam prosić australijskie władze o azyl. Pochodzą z Jordanii, Libanu i Jemenu.
 
Według oficjalnych statystyk od początku 2013 roku 18 tys. imigrantów ubiegających się o azyl dotarło do Australii, często na Wyspę Bożego Narodzenia, australijskie terytorium na Oceanie Indyjskim, gdzie prowadzony jest obóz dla azylantów. Imigranci, w większości kurdyjscy, irańscy czy iraccy, przypływają głównie z Indonezji na przepełnionych i często będących w złym stanie technicznym łodziach. Dla wielu podróż kończy się tragicznie.
 
W sierpniu ze statku tonącego u wybrzeży Wyspy Bożego Narodzenia uratowano 106 osób ubiegających się o azyl.
 
W poniedziałek rozpoczyna oficjalną wizytę w Indonezji nowy premier Australii Tony Abbott. Tematem jego rozmów będzie m.in. problem nielegalnej imigracji. Wcześniej zapowiedział zaprzestanie przyjmowania łodzi z przybywającymi do Australii imigrantami.
 
Abbott zamierza przeciwdziałać fali imigrantów m.in. poprzez wykupywanie łodzi od indonezyjskich rybaków, tak aby nie wpadły one w ręce przemytników ludzi, oraz wynagradzanie rybaków za informacje o przemytnikach. Oba te posunięcia wzbudzają zastrzeżenia natury etycznej. Zdaniem opozycji narażą one ponadto na szwank stosunki Australii z Indonezją.
 
Imigranci, którzy - mimo tych przeszkód - dotrą do Australii, mają otrzymywać jedynie czasowe wizy nieuprawniające do stałego pobytu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?