Clinton: USA popierają integrację Ukrainy z UE

(fot. SEIU International/flickr.com/CC)

Stany Zjednoczone popierają integrację Ukrainy z Unią Europejską - oświadczyła była sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która wraz z mężem, byłym prezydentem Billem Clintonem, uczestniczy w trwającej w sobotę na Krymie 10. konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES).

 

"Nie mamy w Unii Europejskiej głosu, ale oczekujemy integracji Ukrainy z UE. (…) Bliższe stosunki z UE to korzyść dla Ukrainy, samej UE oraz całego świata" - powiedziała była szefowa amerykańskiej dyplomacji.

 

Jak podkreśliła, "Ukraina stoi przed ważnymi wyborami: albo pójdzie drogą integracji europejskiej, albo straci szansę i inne siły będą decydować o jej przyszłości".

 

Była sekretarz stanu zwróciła uwagę na duży potencjał eksportowy Ukrainy, chwaląc przy tym "cudowną ukraińską czekoladę", co odczytano na konferencji jako przytyk w stronę Rosji.

 

W lipcu rosyjskie władze ogłosiły zakaz importu z Ukrainy wyrobów koncernu Roshen, jednego z największych ukraińskich producentów słodyczy, a w sierpniu zastosowała drobiazgowe kontrole ukraińskich towarów na rosyjskiej granicy. W Kijowie uznano to za wypowiedzenie wojny handlowej, która ma zapobiec zbliżeniu Ukrainy z UE i planowanemu na koniec listopada podpisaniu umowy o stowarzyszeniu Ukraina-UE.

 

Jałtańska Strategia Europejska jest międzynarodowym stowarzyszeniem, założonym i finansowanym przez ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka, działającym na rzecz zbliżenia Ukrainy z UE. Szefem zarządu stowarzyszenia jest były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?