Duma zarzuciła UE "wykręcanie rąk" Ukrainie

Duma zarzuciła UE "wykręcanie rąk" Ukrainie
(fot. Bernt Rostad / Foter / CC BY)
PAP / kn

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, w piątek zarzuciła Unii Europejskiej "wykręcanie rąk" Ukrainie i zmuszanie jej do wyrzeczenia się części suwerenności na rzecz Brukseli.

Zarzuty te Duma zawarła w uchwale stanowiącej odpowiedź na niedawną rezolucję Parlamentu Europejskiego, w której ten zaapelował do Federacji Rosyjskiej, by powstrzymała się od nacisków na kraje Partnerstwa Wschodniego. 
W rezolucji PE wymieniono konkretne przykłady nacisków Rosji na kraje PW, które w listopadzie tego roku mają podpisać bądź parafować umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską: sankcje dotyczące eksportu z Ukrainy, embargo na import wina z Mołdawii i utrudnianie rozwiązania konfliktu wokół Naddniestrza, a także groźby wobec Armenii związane z jej bezpieczeństwem.
W ocenie Parlamentu Europejskiego działania te mają na celu "zmuszenie krajów Partnerstwa Wschodniego, by nie podpisywały albo nie parafowały umów o stowarzyszeniu i wolnym handlu, a zamiast tego wzmocniły swą współpracę z tworzoną z inicjatywy Rosji Unią Celną, którą FR chce przekształcić w Unię Eurazjatycką".
Duma Państwowa oświadczyła, że za rezolucją PE "można dostrzec dążenie do włączenia tych państw do wyłącznej strefy interesów UE". "Rosja nie daje rekomendacji kolegom z Brukseli, jak powinni budować stosunki wewnątrz Unii Europejskiej i z jej potencjalnymi partnerami" - podkreśliła izba.
Jej zdaniem to UE próbuje wywierać presję na kraje Europy Wschodniej. "W ostatnim czasie coraz wyraźniej widać, że to właśnie europejscy politycy, uciekając się do bezpośredniego nacisku politycznego i nieskrępowanego wykręcania rąk, w tym przy rozwiązywaniu problemów wewnętrznej polityki Ukrainy, zmuszają ją do wyrzeczenia się części suwerenności i faktycznego oddania swoich kontaktów handlowo-gospodarczych pod kontrolę Brukseli" - oznajmiła Duma.
Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, a Mołdawia i Gruzja - parafować takie porozumienia. Także Armenia zakończyła negocjacje umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE i miała ją parafować w listopadzie w stolicy Litwy, ale niedawno nieoczekiwanie ogłosiła, że przystąpi do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.
W sierpniu FR tymczasowo zaostrzyła kontrole celne na granicy z Ukrainą i zagroziła podjęciem "protekcjonistycznych kroków" w handlu, jeśli Kijów podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią. W zeszłym tygodniu Rosja wprowadziła embargo na import mołdawskiego wina.
Rosja podjęła również działania dyskryminacyjne wobec Litwy, ustanawiając w ubiegłym tygodniu dodatkowe kontrole celne litewskich towarów. Litwa przewodniczy rotacyjnie Unii Europejskiej i przygotowuje spotkanie, podczas którego kolejne kraje b. ZSRR zbliżą się do UE.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duma zarzuciła UE "wykręcanie rąk" Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.