Nowa szansa na dialog USA-Iran

(fot. World Can't Wait / flickr.com / CC BY)

Postawienie przez USA na opcję dyplomatyczną zamiast siłową w kwestii Syrii stwarza możliwość nawiązania głębszego dialogu z Iranem, syryjskim sojusznikiem, o jego programie atomowym - ocenia "Financial Times" we wtorkowym komentarzu redakcyjnym.

 
Wydawany w Londynie dziennik przypomina, że prezydent USA Barack Obama korespondował bezpośrednio z nowym prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim w sprawie Syrii; wspomina też o spekulacjach na temat możliwego "przypadkowego" spotkania obu przywódców w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu. Byłoby to pierwsze spotkanie prezydenta USA i przywódcy Iranu od 1977 roku, gdy Jimmy Carter spotkał się z szachem Mohammadem Rezą Pahlawim.
 
"Niezależnie od tego, czy obaj przywódcy się spotkają, nastroje (w stosunkach amerykańsko-irańskich - PAP) zmieniają się i możliwość uruchomienia nowej inicjatywy na rzecz złagodzenia napięć wokół atomowych ambicji Iranu wygląda obiecująco" - ocenia "FT".
 
Takie rozmowy od obu stron wymagałyby ustępstw; od Teheranu m.in. bezwarunkowej zgody na wpuszczenie inspektorów nuklearnych do instalacji atomowych, od Zachodu - uznania prawa Iranu do ograniczonego wzbogacania materiałów rozszczepialnych - wymienia gazeta.
 
Zarówno dla Obamy, jak i Rowhaniego oznaczałoby to podjęcie ryzyka - ocenia "FT". Nawet jeśli dojdzie do bezpośrednich rozmów i wykonane zostaną znaczące gesty, Obama o złagodzenie sankcji wobec Iranu musiałby zwrócić się do Kongresu, który pozostaje "głęboko sceptyczny wobec dobrych intencji Iranu". Z drugiej strony wciąż nie jest jasne, czy Rowhani ma poparcie ajatollaha Alego Chameneia do proponowania ustępstw, a jeśli nie doprowadzi do złagodzenia sankcji paraliżujących irańską gospodarkę, może wzmocnić się skrzydło konserwatystów.
 
"Nawiązanie bezpośrednich rozmów USA-Iran warte jest ryzyka i nie musi zaczynać się od najwyższego szczebla. Niebawem będzie już za późno na powstrzymanie Teheranu przed wyprodukowaniem bomby (atomowej), jeśli tego zechce. A to jest perspektywa jeszcze straszniejsza niż syryjski arsenał broni chemicznej" - konkluduje "Financial Times".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook