Sikorski rozmawiał z szefem dyplomacji Litwy

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w sobotę z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem. Politycy wyrazili nadzieję, że listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zakończy się sukcesem.

 
Sikorski i Linkeviczius rozmawiali podczas drugiego dnia nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Wilnie w sprawie szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacji w Syrii.
 
Podczas krótkiego briefingu Sikorski pogratulował Litwie sposobu, w jaki pełni prezydencję w UE. "Polska politycznie jak i praktycznie wspiera Litwę. Zależy nam na sukcesie wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Będziemy intensywnie współdziałali" w tej sprawie - zadeklarował Sikorski.
 
Podziękował szefowi litewskiej dyplomacji "za to, co robi, żeby zrealizować zobowiązania kolejnych rządów Litwy, także program obecnego rządu Litwy". "Ufam mojemu przyjacielowi Linasowi Linkevicziusowi i mam nadzieję zobaczyć praktyczne rezultaty" - powiedział polski minister.
 
Linkeviczius i Sikorski wyrazili nadzieję, że Ukrainie uda się podpisać w listopadzie umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. "Ukraina musi zdwoić wysiłki, przyspieszyć prace legislacyjne w kluczowym okresie(...). Trzeba nie ustawać w wysiłkach" - powiedział.
 
Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Unia uzależniła podpisanie porozumienia o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą od spełnienia przez władze w Kijowie kilku warunków. Podczas listopadowego szczytu umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia.
 
Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia tak uczyni. Komisja Europejska chce, by Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do tworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej czy też stowarzyszyć się z UE. 
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?