MŚ niepełnosprawnych - trzy medale Polaków

PAP / slo

Jeden srebrny i dwa brązowe medale zdobyli reprezentanci Polski w zakończonych w kanadyjskim Montrealu pływackich mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych. Drugie miejsce zajęła Oliwia Jabłońska, a trzecie Jacek Czech i Krzysztof Paterka.

Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) została wicemistrzynią w wyścigu na 100 m motylkiem w kategorii S10, ustanawiając rekord Europy 1.08,54. Triumfowała z rekordem globu Nowozelandka Sophie Pascoe - 1.03,95.

Brązowe krążki wywalczyli: Jacek Czech (Integracja Tarnobrzeg) - 100 m stylem dowolnym (S2) - 2.19,22 i Krzysztof Paterka (Start Poznań) - 100 m st. klasycznym (SB8) - 1.14,56.

Trzy krążki uplasowały Polskę razem z Kazachstanem w tabeli medalowej na 28.pozycji. Pierwsze zajęła Ukraina 33 złote, 22 srebrne i 29 brązowe przed Rosją 19-22-13, W.Brytanią 18-22-15, Nową Zelandią 12-1-2, USA 11-13-9 i Brazylią 11-9-6. Na podium stanęli pływacy z 39 spośród 60 krajów.

Na obiekcie w parku Jeana Drapeau padły 43 rekordy świata.

Kolejne mistrzostwa świata rozegrane zostaną w 2015 roku w szkockim Glasgow.

Lokaty Polaków na pływalni w Montrealu w pozostałych konkurencjach:

4. Joanna Mendak (Start Białystok) - 50 m st. dowolnym (S12)
4. Czech - 50 m st.grzbietowym (S2)
5. Mendak - 100 m st.grzbietowym (S12)
5. Mendak - 100 m st.dowolnym (S12)
6. Paulina Woźniak (Start Szczecin) - 100 m st.klasycznym (SB8)
7. Jabłońska - 50 m st.dowolnym (S10)
8. Mendak - 100 m st. klas (SB12)
8. Karolina Hamer - 50 m st.dowolnym (S4)
10. Woźniak - 100 m st.motylkowym (S9)

W mistrzostwach startował także Marcin Potoczny (Start Katowice). W finale wyścigu na 100 m st. klasycznym (SB5) został jednak zdyskwalifikowany.