Korea Płn. wznowi program łączenia rodzin

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Korea Północna przyjęła w niedzielę propozycję Seulu w sprawie wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską 60 lat temu - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

 
Spotkania mają być zorganizowane w czasie tradycyjnego święta plonów przypadającego w tym roku 19 września. Po raz ostatni rozdzielone rodziny miały taką możliwość w 2010 roku.
 
Północnokoreański Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei zaproponował, by spotkania odbyły się na górze Kumgang w paśmie Gór Diamentowych. 23 sierpnia mają ruszyć bardziej szczegółowe rozmowy obu Korei na ten temat.
 
Pjongjang oświadczył ponadto, że kolejne spotkanie, tym razem za pośrednictwem łącza wideo, może się odbyć 4 października, gdy przypada rocznica spotkania południowokoreańskiego prezydenta Ro Mu Hiuna z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Ilem z 2007 roku - podała KCNA.
 
W wyniku wojny koreańskiej (1950-1953), zakończonej jedynie rozejmem, miliony Koreańczyków zostało odłączonych od swych bliskich i znalazło się po dwóch stronach silnie strzeżonej granicy. Nad ostatnimi spotkaniami rodzin w 2010 roku czuwał Czerwony Krzyż.
 
Po dwóch miesiącach tarć na Półwyspie Koreańskim oba państwa podejmują starania na rzecz wznowienia dialogu. Kilka dni temu informowano, że przedstawiciele władz obu państw koreańskich porozumieli się w sprawie ponownego otwarcia wspólnej strefy przemysłowej Kaesong. Pjongjang zamknął ten kompleks w kwietniu.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 12:51:26 | 2013-08-18
Pobłogosław im Boże na tej drodze do pojednania.Mały kroczek w dobrą stronę.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook