Na Akropolu protest przeciwko zwolnieniom

(fot. EPA/Simela pantzartzi)

Protesty pracowników greckiego sektora publicznego, stojącego w obliczu masowych zwolnień, dotarły w piątek na Akropol. Ministerstwo kultury zapowiedziało, że w przyszłym miesiącu zawieszone mają zostać etaty 500 pracowników resortu.

 

Archeolodzy z państwowych instytucji zebrali się przed wejściem do zespołu muzealnego na Akropolu, ale go nie zablokowali. W proteście przeciwko planowanym zwolnieniom wstrzymano pracę w niektórych muzeach w innych częściach kraju, m.in. nie pracuje popularne muzeum archeologiczne na Santorini.

 

Drugi dzień trwa strajk innych pracowników sektora publicznego, którzy zorganizowali protest w centrum Aten. Nie działa stacja telewizyjna Skai i radio o tej samej nazwie. Strajk zorganizowali również pracownicy służby meteorologicznej, a także państwowych szpitali.

 

W ramach posunięć oszczędnościowych wymaganych od Aten przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową, rządowy plan przewiduje transfery personalne oraz możliwość zwolnień wśród pracowników sektora publicznego, głównie nauczycieli i pracowników municypalnych.

 

W liczącej ponad 10 mln mieszkańców Grecji sektor publiczny zatrudnia 700 tys. pracowników i jest postrzegany jako skorumpowany i niewydajny.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook