Grecja obniża VAT. Ograniczenie szarej strefy

(fot. sxc.hu)

Grecja tymczasowo obniża od czwartku do końca grudnia VAT w restauracjach z 23 do 13 procent, by pobudzić wzrost konsumpcji i jednocześnie osiągnąć dzięki temu spadek liczby oszustw podatkowych.

 

Podniesienie VAT było jednym z pierwszych działań podjętych przez Grecję w 2010 r., kiedy wybuchł kryzys i Ateny na spłaty zadłużenia musiały zaciągać kredyt u partnerów europejskich i MFW, by uniknąć nieuchronnego bankructwa.

 

Obecne obniżenie stawki VAT dla sektora hotelarskiego i restauracji zostało zatwierdzone przez trojkę (UE-EBC-MFW) i przedstawione jako sukces w zabiegach rządu Antonisa Samarasa, by wyciągnąć kraj z zastoju gospodarczego. Turystyka jest głównym sektorem greckiej gospodarki.

 

Przez obniżenie VAT do 13 proc. do końca roku rząd chce wywrzeć presję na sektor hotelarsko-restauracyjny, aby obniżył ceny konsumpcji.

 

Porozumienie między ministerstwem finansów a przedstawicielami sektora przewiduje możliwość dalszego obniżenia stawki do 5-8 proc.

 

Jednak nadal istnieją wątpliwości co do zdolności władz do monitorowania stosowania niższych cen.

 

Innym wyzwaniem, przed jakim stoi grecki rząd, to skuteczniejsze zwalczanie oszustw podatkowych, które w sektorze turystycznym mają charakter endemiczny. Pierwsze kontrole letnie przeprowadzone przez finansową policję SDOE ujawniły, że stopa oszustw wynosi 50 proc., a na Santorynie w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim sięga 80 proc.

 

Greckie ministerstwo finansów zapowiedziało wzmocnienie kontroli przez całe lato. Według dziennika "Ta Nea" rozważa ono wprowadzenie administracyjnego zamknięcia lokalu w ciągu 48 godzin w przypadkach największego pogwałcenia przepisów i opatrzenia go tabliczką z napisem: "zamknięte z powodu oszustw podatkowych".

 

Grecka prasa w czwartek ironizuje na temat nowych przepisów w sprawie VAT, zróżnicowanych w zależności od kategorii produktów i tego, czy konsumowane są na miejscu, czy na wynos. Napoje bezalkoholowe spożywane na miejscu obłożone są VAT-em 13-procentowym, ale na wynos - 23-procentowym.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~jacek 14:14:50 | 2013-08-01
Kurcze, czemu u nas na to nie wpadną... Panie Rostowski, czemu nie udajesz Pan Greka????
Stawiam dolary przeciw kasztanom, że po obniżeniu podatku VAT z 23 do 13%, wpływy do budżetu wzrosną. U nas, po podniesieniu VAT z 22 do 23%, wpływy z tego podatku spadły, co w smutny sposób potwierdza moje prognozy. Żeby opodatkować, trzeba mieć CO opodatkować. Jeśli ludzie nie mają nadmiaru pieniędzy, to konsumpcja spada - i w dalszej perspektywie spada też przychód państwa z tytułu podatków.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook